بسیاری از ما USB-C را به عنوان کانکتور مفیدی می‌شناسیم که روزانه برای شارژ کردن دستگاه‌های خود استفاده می‌کنیم. اما این کانکتورها فراتر از شارژ کردن هستند. آن‌ها علاوه بر تأمین انرژی برای دستگاه‌ها، قابلیت حمل داده را نیز دارند. و حتی قابلیت انتقال تصویر. اما اینجا یک سوال مهم وجود دارد. آیا هر کابل یا پورت USB-C می‌تواند ویدیو را منتقل کند؟ پاسخ منفی است. همه‌ی کابل‌ها و پورت‌های USB-C به طور پیش فرض قابلیت انتقال ویدیو را ندارند. تنها در موارد خاصی که به اصطلاح دارای «حالت جایگزین» (Alt Mode) مانند پروتکل نمایشگر هستند، می‌توانند سیگنال‌های ویدیویی را منتقل کنند. اگر سرتان را خاراندید و فکر می‌کنید، «حالت جایگزین؟ پروتکل نمایشگر؟ چطور می‌توانم این‌ها را تشخیص دهم؟»، نگران نباشید. با خواندن این مقاله، به کاوش در رمز و رازهای USB-C، بررسی پروتکل‌های مختلف و نسل‌های آن خواهیم پرداخت.

اصول اولیه USB-C: پروتکل‌ها و نسل‌ها

کانکتور USB-C فرزند پیشرفته خانواده USB است که برای سهولت کاربر و پیشرفت‌های تکنولوژی طراحی شده است. بر خلاف نسل‌های قبلی خود، یعنی USB-A، USB-B، مینی و میکرو، کانکتور USB-C چند ویژگی متمایز به همراه دارد.

اول، طراحی C شکل آن باعث می‌شود تا برگشت‌پذیر باشد، یعنی از هر دو طرف می‌توانید آن را متصل کنید و دیگر نیازی نیست که هنگام وصل کردنش با جهت‌گیری آن کلنجار بروید. دوم، این کانکتور دو هدف را دنبال می‌کند، زیرا هم داده و هم برق را انتقال می‌دهد. سوم، سرعت آن نیز در مقایسه با سایر انواع USB بی‌نظیر است. برای مثال، نسخه Thunderbolt 4 آن از سرعت انتقال داده 40 گیگابیت بر ثانیه و توان خروجی 100 وات پشتیبانی می‌کند.

بیشتر بخوانید: کانکتور TYPE-C چیست؟

پروتکل‌ها

ارتباط بین هر دو پورت یا دستگاه از طریق پروتکل‌ها انجام می‌شود. از آنجایی که کانکتورهای USB-C در ابتدا برای تأمین برق، به ویژه برای شارژ گجت‌های هوشمند، عرضه شدند، پروتکل مشترکی که همه‌ی آنها حمل می‌کنند، Power Delivery (PD) است. این پروتکل امکان تنظیمات پویای برق و سطوح توان بالاتر تا 100 وات را فراهم می‌کند. اما کانکتورهای USB-C ممکن است پروتکل‌های اختیاری به نام «حالت‌های جایگزین» (Alt Mode) نیز داشته باشند. این حالت‌ها باعث می‌شوند یک USB-C از خروجی ویدیو و سایر قابلیت‌های فراتر از یک USB معمولی، پشتیبانی کند.

دقت کنید: 
آنچه که درباره‌ی آن صبحت می‌کنیم یک ویژگی فیزیکی و ساختاری است که کابل‌ها و پورت‌های USB-C موجود در گوشی‌ها، تبلت‌ها و... از آن برخوردارند و چیزی نیست که به صورت نرم افزاری قابل تغییر باشد.

نسل‌ها / انواع

کانکتورهای USB-C که امروزه می‌بینیم و استفاده می‌کنیم، در گذشته به همین شکل نبودند. آنها در طول سال‌ها تکامل یافته‌اند و قابلیت‌ها و موارد استفاده‌شان گسترش یافته است.

  • USB 2.0 

این کانکتورها تنها از سرعت دیتای USB 2.0 تا ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند. آنها از هیچ خروجی ویدیویی پشتیبانی نمی‌کنند و فقط برای شارژ و همگام‌سازی با سرعت معمولی USB 2.0 مناسب هستند.

  • USB 3.2 Gen 1 (USB سوپر اسپید)

بعضی مواقع این کانکتورها با عنوان USB 3.0 یا 3.1 نیز شناخته می‌شوند. آنها می‌توانند با سرعت حداکثر ۵ گیگابیت بر ثانیه که سرعت USB 3.1 Gen 1 است، داده را انتقال دهند. اما آن‌ها هم مانند USB 2.0 از سیگنال‌های خروجی ویدیو پشتیبانی نمی‌کنند.

  • USB 3.2 Gen 2

سریع‌ترین کانکتورهای USB تنها با پهنای باند دیتای حداکثر ۲۰ گیگابیت بر ثانیه. این امر امکان انتقال سریع فایل و همگام‌سازی را فراهم می‌کند. اما قابلیت‌های ویدیویی ندارد.

  • کانکتورهای USB-C تاندربولت / USB 4.0

با وجود استفاده از کانکتورهای USB-C، تاندربولت‌ها کمی متفاوت هستند. آن‌ها سیگنال‌های ویدیویی PCIe را حمل می‌کنند که قادر به نمایش دو خروجی 4K یا یک خروجی 5K هستند. تاندربولت، برق، داده و ویدیو را در هم ادغام می‌کند و در عین حال از سرعت‌های تا ۴۰ گیگابیت بر ثانیه و توان خروجی تا ۱۰۰ وات پشتیبانی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

USB-C و پشتیبانی از ویدیو: سوال اصلی

خب، حالا می‌رسیم به سوال اصلی، چه نوع USB-Cای از ویدیو پشتیبانی می‌کند؟ از بحث‌های قبلی، شاید ایده‌ای در مورد الزامات پشتیبانی از ویدیو به دست آورده باشید. همانطور که قبلاً گفته شد، «حالت جایگزین» (یا Alt Mode) یک پروتکل USB-C است که اجازه می‌دهد سیگنال‌های غیر USB نیز منتقل شوند. از طریق این پروتکل است که USB-C به قابلیت خروجی ویدیو می‌رسد. هنگامی که یک پورت و کابل USB-C با حالت جایگزین پیکربندی شده باشند، می‌توانند سیگنال‌هایی را از استانداردهایی مانند DisplayPort، HDMI یا حتی Thunderbolt منتقل کنند.

حالت‌های جایگزین مختلف:

کانکتورهای USB-C می‌توانند از روش‌های مختلفی برای ارسال سیگنال‌های ویدیویی استفاده کنند. این روش‌های مختلف با عنوان «حالت‌های جایگزین» شناخته می‌شوند. در اینجا برخی از رایج‌ترین آن‌ها آورده شده است:

۱. DisplayPort روی USB-C:

این روش بسیار محبوب است. این روش به کانکتورهای USB-C اجازه می‌دهد تا ویدیو و صدای باکیفیت را منتقل کنند. وقتی در مورد پخش ویدیوهای واضح و باکیفیت از طریق اتصال USB-C می‌شنوید، اغلب به معنای استفاده از این حالت است.

۲. حالت جایگزین HDMI:

بسیاری از ما HDMI را می‌شناسیم، این درگاهی است که  اغلب برای اتصال تلویزیون به سایر دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم. برخی کانکتورهای USB-C نیز می‌توانند از پروتکل HDMI استفاده کنند. این بدان معناست که آن‌ها می‌توانند ویدیو را روی تلویزیون‌ها یا مانیتورهایی که دارای پورت HDMI هستند نمایش دهند. برخی از این ویدیوها می‌توانند کیفیت بسیار بالایی مانند 4K داشته باشند.

۳. حالت جایگزین MHL:

ممکن است همه افراد این مورد را نشنیده باشند. این حالت برای برخی از دستگاه‌های تلفن همراه کاربرد دارد. با این حالت، تلفن‌ها یا تبلت‌ها می‌توانند مستقیماً ویدیوهای باکیفیت بسیار بالا را به تلویزیون ارسال کنند.

۴. حالت تاندربولت (برای دستگاه‌هایی که از تاندربولت 3 و 4 پشتیبانی می‌کنند):

تاندربولت را به عنوان روشی فوق‌العاده سریع برای ارسال داده در نظر بگیرید. برخی از لپ‌تاپ‌های پیشرفته و تجهیزات رده‌بالا از این قابلیت برخوردار هستند. هنگامی که یک کانکتور USB-C از حالت تاندربولت استفاده می‌کند، حتی می‌تواند ویدیوهایی با بهترین کیفیت موجود، مانند 8K که فوق‌العاده واضح و دقیق هستند، ارسال کند.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که اگرچه کانکتورهای USB-C می‌توانند از ویدیو پشتیبانی کنند، اما همه‌ی کانکتورها این قابلیت را ندارند. آن‌ها برای پشتیبانی از ویدیو باید از یکی از این حالت‌های جایگزین برخوردار باشند. به طور مشابه، پورتی که به آن متصل می‌شوند نیز باید از آن حالت پشتیبانی کند. 

به این نکته‌ی مهم دقت بکنید:
اینکه فقط کابل USB-C قابلیت انتقال تصویر داشته باشد، کافی نیست. بلکه دستگاه شما هم باید از این قابلیت، یعنی از قابلیت Alt Mode برخوردار باشد. فلذا قبل از خرید کابل یا تبدیلی که انتخاب کرده‌اید، ابتدا مطمئن شوید که دستگاه مدنظرتان این قابلیت را دارد یا نه.
بنابراین اگر فی‌المثل تبدیل Type-C به HDMI یا Display Port یا VGA شما کار نکرد، قبل از اینکه آن را خراب بدانید، ابتدا مسئله را در گوشی و تبلت خودتان جستجو کنید و احتمالاً باید خودتان را سرزنش کنید که پیش از خریدن کابل یا تبدیل، درباره‌ی امکانات گوشی یا تبلت خود تحقیق نکرده‌اید.

سوالات متداول 

آیا همه پورت‌های USB-C روی دستگاه‌ها می‌توانند خروجی ویدیو را مدیریت کنند؟

خیر، همه پورت‌های USB-C از خروجی ویدیو پشتیبانی نمی‌کنند. درگاه دستگاه باید از حالت جایگزین (Alt Mode) برای مدیریت ویدیو پشتیبانی کند.

آیا بین کانکتورهای USB-C برای گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها از نظر پشتیبانی از ویدیو تفاوتی وجود دارد؟

فرم فکتور (گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ) تعیین‌کننده نیست. چیزی که اهمیت دارد، مشخصات کابل و درگاه است. برخی از کانکتورهای USB-C گوشی‌های هوشمند ممکن است برای شارژ و انتقال داده طراحی شده باشند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند از خروجی ویدیو پشتیبانی کنند.

آیا یک کابل USB-C که از ویدیو پشتیبانی می‌کند، از انتقال داده و شارژ سریعتر نیز پشتیبانی می‌کند؟

این یک معیار الزام‌آور نیست. با این حال، همه کابل‌های USB-C که در حال حاضر از ویدیو پشتیبانی می‌کنند، سرعت انتقال داده و شارژ بالایی دارند. برای مثال، USB 4.0 را در نظر بگیرید که از ویدیو پشتیبانی می‌کند و می‌تواند تا 100 وات برق و داده را با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه منتقل کند.

حداکثر رزولوشن ویدیویی که توسط USB-C پشتیبانی می‌شود چقدر است؟

حداکثر رزولوشن بستگی به Alt Mode‌ای که پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌های دستگاه دارد. برای مثال، DisplayPort روی USB-C می‌تواند تا رزولوشن‌های 8K را پشتیبانی کند، در حالی که حالت جایگزین HDMI بسته به نسخه آن ممکن است به 4K محدود شود.

نتیجه گیری

برای جمع‌بندی بگذارید به طور خلاصه بگویم که همه کانکتورهای USB-C شبیه هم نیستند. برخی کانکتورها فقط برای شارژ هستند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند ویدیو را نیز منتقل کنند. همه‌ی اینها زمانی امکان‌پذیر است که از حالت‌های جایگزین (Alt Mode) پشتیبانی کنند. این حالت‌ها مانند زبان‌های مختلفی هستند که یک USB-C می‌تواند صحبت کند، از DisplayPort تا HDMI و حتی Thunderbolt. و این فقط مربوط به کابل نیست بلکه دستگاه‌هایی که متصل می‌کنید نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند و آن‌ها نیز باید قابلیت Alt Mode را داشته باشند.

دو نکته برای کمک به تشخیص قابلیت انتقال تصویر در دستگاه شما:
  • اگر لپتاپ شما هیچ پورت تصویر دیگری، مثل VGA ، MiniDP ، Displayport ، HDMI و … ندارد (مانند سورفیس، مک بوک و برخی مدل‌های کروم بوک) پس به احتمال زیاد پورت Type-C آن قابلیت انتقال تصویر خواهد داشت.
  • گوشی‌های پرچمدار و رده بالا، مثل سری S و Note  در سامسونگ، در بیشتر موارد قابلیت انتقال تصویر از طریق پورت Type-C را دارند. اما در اکثر برندها از جمله شیائومی می‌توان گفت تقریباً در هیچ مدلی این قابلیت وجود ندارد.
لیست تعدادی از گوشی‌های موبایلی که دارای قابلیت Alt Mode هستند: List of Smartphones with Alt Mode.pdf

امیدوارم در این مقاله پاسخ سوال خود را یافته باشید. همچنین برای پاسخ به سوالات بیشتر و تخصصی‌تر، شما می‌توانید با فروشگاه اینترنتی اچ پی کالا تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.


برای مشاهده کابل‌های انتقال تصویر USB-C و مبدل‌های تصویری USB-C کلیک کنید