تاندربولت یک نوع فناوری رابط سخت‌افزاری است که برای اتصال انواع دستگاه‌ها به کامپیوتر استفاده می‌شود. شما احتمالاً با تاندربولت در قالب درگاه‌ها و کابل‌های خاص آن برخورد کرده‌اید (البته نسل‌های اخیر از کانکتور USB-C استفاده می‌کنند). این تعریف خیلی کوتاه و اجمالی است. اما شما احتمالاً به دنبال توضیحات بیشتری درباره‌ی تاندربولت و تفاوتش با USB-C هستید.

در ادامه، ما به برخی از نسخه‌های فعلی Thunderbolt و نحوه مقایسه آنها خواهیم پرداخت، تفاوت تاندربولت با USB-C را توضیح خواهیم داد و نحوه‌ی شناسایی درگاه‌های تاندربولت را خواهیم گفت.

تاندربولت 3 و تاندربولت 4

Thunderbolt چیست؟ آیا با USB-C تفاوت دارد؟

از زمان معرفی تاندربولت در سال 2011، چندین نسخه مختلف از آن وجود داشته است. اما این روزها، اگر شما در حال خرید دستگاهی هستید که از تاندربولت استفاده می‌کند، احتمالاً به تاندربولت 3 و تاندربولت 4 نگاه می‌کنید.

تاندربولت 3 در سال 2015 معرفی شد و دارای یک کانکتور USB-C، حداکثر سرعت انتقال 40 گیگابایت بر ثانیه و حداکثر 15 وات توان برای راه‌اندازی لوازم جانبی است. همچنین می‌تواند یک نمایشگر 4K را پشتیبانی کند و با مشخصات USB4 سازگار است.

تاندربولت 4 در سال 2020 راه‌اندازی شد و جدیدترین نسخه فناوری اتصال Thunderbolt است که در حال حاضر در دسترس است. تاندربولت 4 هنوز دارای همان سرعت انتقال حداکثری تاندربولت 3 یعنی 40 گیگابایت بر ثانیه است، اما این سرعت به عنوان حداقل سرعت تثبیت شده است، در حالی که برای تاندربولت 3، این مورد اینطور نیست. مانند تاندربولت 3، تاندربولت 4 نیز دارای یک کانکتور USB-C و قابلیت ارائه حداکثر 15 وات توان برای لوازم جانبی است. هر دو آنها همچنین قابلیت شبکه تاندربولت را نیز ارائه می‌دهند. اما اینجاست که شباهت‌های بین این دو تقریباً به پایان می‌رسد.

برخلاف تاندربولت 3، تاندربولت 4 می‌تواند دو نمایشگر 4K را پشتیبانی کند و به عنوان «سازگار» با مشخصات USB4 رتبه‌بندی شده است. Thunderbolt 4 همچنین دارای سرعت دو برابر باندهای PCIe SSD (32 گیگابایت بر ثانیه) در مقایسه با تاندربولت 3 (16 گیگابایت بر ثانیه) است.

آیا تاندربولت همان USB-C است؟

خیر. اگرچه تاندربولت به تازگی از کانکتورهای Type-C استفاده کرده است، اما آن‌ها فناوری‌های اتصال متفاوتی هستند. بنابراین درست است که پورت‌های تاندربولت 3 و 4 برای استفاده با کانکتورهای USB-C طراحی شده‌اند، اما همه پورت‌های USB-C برای پشتیبانی از تاندربولت طراحی نشده‌اند.

Thunderbolt چیست؟ آیا با USB-C تفاوت دارد؟

آیا لوازم جانبی Thunderbolt و Thunderbolt 2 با Thunderbolt 3 کار می‌کنند؟

بله، لوازم جانبی Thunderbolt و Thunderbolt 2 می توانند با Thunderbolt 3 کار کنند، اما برای این کار به یک آداپتور گران قیمت نیاز است.

چگونه بفهمیم که پورت تاندربولت داریم؟

برای تشخیص وجود پورت Thunderbolt در دستگاه خود می‌توانید از دو روش اصلی استفاده کنید.

  • بررسی نماد Thunderbolt در کنار پورت USB-C دستگاه شما

اگر در کنار پورت USB-C دستگاه شما نماد Thunderbolt (نماد صاعقه) وجود داشته باشد، این بدان معناست که دستگاه شما دارای پورت Thunderbolt است.

  • مراجعه به مشخصات فنی دستگاه شما در اینترنت

اگر مطمئن نیستید که دستگاه شما دارای پورت Thunderbolt باشد، می‌توانید به مشخصات فنی دستگاه در اینترنت مراجعه کنید. در مشخصات فنی دستگاه، معمولاً مشخص شده است که آیا دستگاه دارای پورت Thunderbolt است یا خیر.

علاوه بر این، Intel پیشنهاد می‌کند که نرم‌افزار Intel Driver & Support Assistant را دانلود کنید. این نرم‌افزار می‌تواند به شما نشان دهد که دستگاه شما چه نوع درگاه‌هایی دارد، البته این در صورتی است که دستگاه شما از محصولات Intel استفاده کند و تحت نسخه پشتیبانی شده ویندوز اجرا شود. این نرم‌افزار رایگان است و می‌توانید آن را از وب‌سایت Intel دانلود کنید. بعد از نصب نرم‌افزار، آن را اجرا کنید و سپس روی گزینه "Check for updates" کلیک کنید. اگر دستگاه شما دارای پورت Thunderbolt باشد، این نرم‌افزار آن را به شما نشان خواهد داد.

Thunderbolt چیست؟ آیا با USB-C تفاوت دارد؟


منبع: digitaltrends.com