حتما برای شما هم پیش آمده هم که بخواهید در یک محیط پرسروصدا، با تلفن همراه خود صحبت کرده یا موزیک گوش کنید. معمولا در این مواقع استفاده از هندزفری‌ها راه حل خوبی است. با این حال حتی در صورت استفاده از هندزفری نیز صدای محیط کماکان شما را آزار می‌دهد. امروزه فناوری به نام حذف نویز یا Noise Cancelling برای حل این مساله بوجود آمده است. به کمک این فناوری، صدای شما از سروصداهای محیط اطراف جدا شده و تنها این صدای شما است که به گوش طرف مقابل می‌رسد. در این مطلب می‌خواهیم شما را با دو نوع از فناوری‌های جدید در این زمینه به نام ANC و CVC بیشتر آشنا کنیم. آشنایی با این فناوری‌های کمک می‌کند در هنگام خرید هندفزی و یا ایرپاد خود، خرید بهتری داشته باشید. 

***

CVC؛ فناوری در خدمت یک تماس تلفنی خوب

CVC مخفف Clear Voice Capture به معنای ضبط شفاف صدا است. این فناوری در اصل برای تماس‌های تلفنی طراحی شده است؛ اما می‌تواند برای پادکست‌ها و کنفرانس‌های تلفنی نیز استفاده شود. هدف از CVC فیلتر کردن نویز پس‌زمینه است تا دیگران بتوانند صدای شما را در هنگام تماس تلفنی راحت‌تر بشنوند. اگر در محیطی پر سر و صدا در حال تماس تلفنی هستید، این فناوری تفاوت زیادی در کیفیت تماس شما ایجاد می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی، نسخه‌های متفاوتی از CVC پدید آمده است. در حال حاضر آخرین نسخه ارائه شده از این فناوری، نسخه 8.0 است.


نحوه عملکرد CVC چگونه است؟

CVC از الگوریتم‌های کامپیوتری برای شناسایی و جداسازی صدای شما استفاده می‌کند. از آنجایی که این فناوری هوشمند است، هر چه مدت بیشتری از تلفن همراه خود استفاده کنید، عملکرد آن بهتر خواهد بود. همچنین این فناوری وضوح و کیفیت صدای شما را بهبود می بخشد. در مجموع، نسخه8.0  فناوریCVC  قادر است تا 30 دسی بل نویز محیط را فیلتر کند.

به عبارت دیگر، صداهای بلندی مانند بوق زدن یا جیغ زدن کودکان توسط این فناوری فیلتر نمی‌شوند؛ اما حجم این صداها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین حتی زمانی که صدای بلندی در پس زمینه وجود دارد، صدای شما بلندترین صدایی خواهد بود که در آن سوی خط به گوش طرف مقابل می‌رسد. صداهای آرام‌تر مانند ترافیک پس‌زمینه و باد به کمک CVC تقریباً به طور کامل حذف می‌شوند.

بسیاری از هدفون‌های مدرن با فناوری CVC عرضه می‌شوند. این هدفون‌ها از روز اول به طور خودکار شروع به فیلتر کردن صداهای پس‌زمینه می‌کنند. از طرف دیگر، می‌توانید برنامه‌های مخصوص CVC را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید تا عملکرد هدفون شما بهبود پیدا کند. از آنجایی که CVC یک راه حل نرم‌افزاری است، نه یک راه حل سخت‌افزاری، می‌توان از آن در دستگاه‌های مختلف استفاده کرد. حتی می‌توانید برنامه‌های مخصوص CVC را روی لپ تاپ، رایانه شخصی یا دستگاه مک خود نصب کنید. استفاده از این فناوری نه تنها برای تماس‌ها، بلکه برای کنفرانس‌های تلفنی و حتی برای تولیدکنندگان محتوا نیز مفید است.

فناوری ANC؛ تجربه گوش کردن به موزیک بدون مزاحم

حذف نویز فعال یا همان ANC سازوکاری کاملاً متفاوت از CVC دارد. در حالی که CVC برای بهبود کیفیت تماس برای فردی که در آن سوی خط است، طراحی شده، ANC بیشتر به دنبال ارتقاء کیفیت تجربه شما است. هنگامی که در حال مکالمه با دیگران یا گوش دادن به موسیقی هستید، فناوری ANC به طور فعال صداهایی را که در پس‌زمینه هستند، حذف می‌کند. این فناوری اغلب با حذف نویز غیرفعال یا همان Passive، به‌ویژه در هدفون‌ها، همراه است.

حذف نویز غیرفعال یعنی اینکه که هدفون مجرای گوش شما را به شکلی می‌پوشاند که سروصدای محیط وارد آن نشود.. ANC در ترکیب با حذف نویز غیرفعال تاثیر بیشتری نیز خواهد داشت. حذف نویز غیرفعال در هدفون‌های روی گوشی کمتر رایج است؛ چرا که این هدفون‌ها آن قدرها نمی‌توانند مانع ورود صداهای محیط به گوش شما شوند.


ANC به چه سخت‌افزاری نیاز دارد؟ ابتدا، برای فیلتر کردن نویز پس زمینه، هدفون باید بداند که آن نویز چیست. برای این کار نیاز به یک میکروفون در داخل کاپ گوشی هدفون یا ایرپاد است. این میکرفون هر صدایی را که از طریق حذف نویز غیرفعال عبور کرده باشد، تشخیص می‌دهد. در مرحله دوم، مدار خاصی مورد نیاز است. این مدار یک مشخصات نویزها را ثبت می‌کند تا مشخص شود چه چیزی باید مسدود شود. سپس نوب به اسپیکرها می‌رسد تا یک موج برای حذف نویزها ایجاد کند. همانطور که می بینید، این نیازهای سخت‌افزاری به اندازه دستگاه اضافه می‌کند. این امر باعث می‌شود که استفاده از ANC در ایربادها سخت – و گران‌قیمت- باشد.

ANC چطور صداهای پس‌زمینه را حذف می‌کند

اما ANC چگونه نویزها را حذف می‌کند؟ پاسخ در نحوه کار خود صدا است. صدا به صورت موج در هوا حرکت می‌کند. این امواج در نوسان خود یک سری بالا و پایین دارند که حالتی شبیه به دره و قله کوه ایجاد می‌کند. در سیستم‌های ANC  یک موج که دره و قله آن معکوس امواج دیگر است، تولید می‌شود تا موج صداهای پس‌‍زمینه خنثی شود. در نتیجه شما در نهایت فقط صدای موسیقی را در گوش خود می‌شنوید. 

حذف نویز فعال معمولاً می‌تواند صدای پس زمینه را تا حدود 20 دسی بل کاهش دهد. به همین دلیل، به طور موثر حدود 70 درصد از نویز پس زمینه را در بیشتر محیط‌ها از بین می‌برد. نتایج واقعی ممکن است بسته به میزان بلندی صدای پس زمینه متفاوت باشد.

 گفته می‌شود ANC فناوری کاملی نیست و چند نقطه ضعف دارد که باید به آن‌ها اشاره کنیم. وسایل الکترونیکی که از این فناوری استفاده می‌کنند، برای سازگار شدن با نویز پس‌زمینه به زمان نیاز دارند. در نتیجه، برای حذف صداهای تیز و ناگهانی مانند بوق ماشین چندان موثر نیستند. با این حال استفاده از این فناوری در مواجهه با صدای ثابت، مانند موتور هواپیما و صدای قطار، بهترین گزینه است. درباره تاثیر استفاده از این فناوری بر روی کیفیت موسیقی نیز بحث‌هایی شده است. با این حال در تمام مواردی که کیفیت خود هدفون مناسب است، استفاده از این فناوری باعث کاهش کیفیت صدا نشده است. 

بین ANC و CVC کدام یک را انتخاب کنیم؟

دو تفاوت اصلی بین CVC و ANC وجود دارد. همانطور که امیدواریم از بخش‌های قبلی هم متوجه شده باشید،  ANC بیشتر بر بهبود تجربه شما تمرکز دارد؛ CVC اما بیشتر بر بهبود کیفیت صدایی که طرف مقابل شما می‌شنود تمرکز دارد. از این نظر، این دو فناوری اساساً اهداف متفاوتی دارند. CVC به شما کمک نمی‌کند که صدای موسیقی خود را از هدفون خود بهتر بشنوید و ANC هم کیفیت تماس شما را بهتر نمی‌کند. مقایسه این دو فناوری، مانند مقایسه سیب با پرتقال است. هر دو فناوری در جای خود عالی هستند، اما از هیچ نظر یکسان نیستند.

تفاوت دیگر این است که CVC یک راه حل نرم‌افزاری است؛ اما ANC یک راه حل سخت‌افزاری است. همانطور که گفتیم CVC تقریباً در هر دستگاهی قابل استفاده است. حتی اگر هدفون شما از این فناوری استفاده نکند، می‌توانید برنامه ای را پیدا کنید که این کار را انجام دهد. از طرف دیگر، ANC به میکروفون و مدار اضافی نیاز دارد. هدفون شما یا ANC دارد یا ندارد. به عبارت دیگر، اگر هدفون بدون ANC بخرید، بعداً نمی‌توانید این ویژگی را به آن اضافه کنید. در صورت احساس نیاز به CVC اما هر زمان که تصمیم گرفتید، می‌توانید این تکنولوژی را به آن اضافه کنید.