این روزها بیش از همیشه کمپانی‌های حوزه‌ی تکنولوژی به دنبال جایگزینی برای گوشی‌های تلفن همراه هوشمند هستند. شاید به خاطر نقدها و ترس‌هایی که همواره درباره‌ی سیطره‌ی این مانیتورهای کوچک بر زندگی انسان وجود داشته، یا به خاطر ویژگی جستجوگر و تنوع طلب بودن انسان، که همیشه به دنبال راه‌های جدید، ابزار جدید و نوعی جدید از زیستن است.

یا شاید هم با پیشرفت‌های گسترده و سریع هوش مصنوعی در یکی دو سال اخیر، برخی به این باور رسیده‌اند که گوشی‌های هوشمند، در دنیای جدید بعد از همه‌گیری هوش مصنوعی، نمی‌توانند همه‌ی قابلیت‌های این روح زمانه را به کار بگیرند و ما نیاز به دستیارهای هوشمند دیگری خواهیم داشت.

پیشتر در یادداشتی به معرفی گجت پوشیدنی Ai Pin ساخته‌ی شرکت Humane پرداختیم. خبر عرضه‌ی هدست واقعیت ترکیبی اپل ویژن پرو هم این روزها به گوشمان رسید. اما حالا با یک گجت جدید روبه‌رو هستیم.دستیار هوش مصنوعی Rabbit R1 معرفی شد

کجت Rabbit R1 اولین دستگاهی است که توسط استارت‌آپ Rabbit معرفی شده است و یک مربع کوچک و دوست داشتنی به رنگ نارنجی روشن است. حتی اگر به لزوم یک دستگاه اختصاصی برای دستیار مجازی اعتقاد نداشته باشید یا Rabbit R1 را به قدر کافی کاربردی ندانید، سخت است جذابیت بصری آن را که به لطف طراحان برجسته Teenage Engineering حاصل شده است، انکار کنید. این دستگاه دارای یک صفحه نمایش لمسی کوچک 2.88 اینچی، یک چرخ اسکرول آنالوگ، دو میکروفون، یک بلندگو و یک «چشم چرخان 360 درجه» است، که البته این فقط یک نام شیک برای دوربینی است که می توانید آن را بچرخانید تا به سمت شما یا پشت گوشی باشد.

دستیار هوش مصنوعی Rabbit R1 معرفی شددستیار هوش مصنوعی Rabbit R1 معرفی شد
دستیار هوش مصنوعی Rabbit R1 معرفی شددستیار هوش مصنوعی Rabbit R1 معرفی شد

روش اصلی تعامل با هوش مصنوعی Rabbit با فشار دادن و نگه داشتن دکمه «Push-to-Talk» است. این به سیستم عامل Rabbit می‌گوید که شروع به گوش دادن کند. می‌خواهید یک تاکسی اینترنتی رزرو کنید؟ به دستوری برای استفاده از غذاهای باقی مانده در یخچال خود نیاز دارید؟ راجع به یک فیلم یا سریال سوال دارید؟ به نظر می رسد Rabbit R1 قادر به انجام این کارها باشد، حداقل در تبلیغات و نسخه‌ی ویدویی منتشر شده‌اش که این طور است.

ویدیوی معرفی Rabbit R1 (برای مشاهده‌ی ویدیو فیل.تر شک.ن خود را روشن کنید)

سیستم عامل Rabbit قادر است با استفاده از آنچه آن را مدل عملی بزرگ (LAM) می‌نامد، این کارها را انجام دهد. این همان چیزی است که بنیانگذار و مدیر عامل این استارتاپ، Jesse Lyu، به عنوان نوآوری اصلی شرکت معرفی می‌کند. این مدل برای انجام اقدامات بر روی رابط‌ها به جای APIها یا برنامه‌ها طراحی شده است. به طور خلاصه، می توان آن را برای انجام تقریباً هر کاری که می‌تواند از طریق رابط کاربری انجام شود، آموزش داد.

دوربین چرخان به طور پیش فرض به سمت بدن قرار دارد و به عنوان یک نوع شاتر حریم خصوصی عمل می‌کند. تنها زمانی که فراخوانی شود، سنسور خود را به سمت هدف خود می‌چرخاند. این دوربین می‌تواند کارهای معمولی مانند شناسایی افراد یا اشیا در دنیای واقعی را انجام دهد (حداقل تا حدی منطقی). اما نحوه تعامل آن با هوش مصنوعی مطمئناً برای مردم جالب خواهد بود. در دموی منتشر شده با گرفتن Rabbit R1 به سمت یک یخچال از آن می‌خواهند که بر اساس محتویات یخچال، یک دستور غذایی "کم کالری" پیشنهاد دهد.دستیار هوش مصنوعی Rabbit R1 معرفی شد

هنوز سوالات زیادی درباره‌ی Rabbit R1 بی پاسخ مانده است. مثلاً اینکه عمر باتری چگونه است؟ و آیا کاربر متوسط می‌تواند به راحتی آن را آموزش دهد؟ اما حداقل چند چیز را می‌دانیم. می‌دانیم که قیمت آن 199 دلار است و اکنون برای پیش خرید در دسترس است و انتظار می‌رود در ماه مارس یا آوریل عرضه شود.


منبع: engadget.com