کسانی که مشتاقانه منتظر فرصتی برای امتحان کردن هدست Apple Vision Pro هستند و پول کافی دارند، دیگر نیازی به انتظار طولانی برای خرید آن نخواهند داشت. این شرکت اعلام کرده است که این دستگاه در تاریخ 2 فوریه در ایالات متحده عرضه خواهد شد. پیش‌سفارش‌های هدست واقعیت ترکیبی، که قیمت آن از 3499 دلار شروع می‌شود، در تاریخ 19 ژانویه آغاز خواهد شد. این دستگاه در همه‌ی فروشگاه‌های Apple Store ایالات متحده و همچنین از طریق فروشگاه اینترنتی این شرکت در دسترس خواهد بود.

ویدیوی اپل برای معرفی Apple Vision Pro (برای مشاهده ویدیو فیل.تر شک.ن خود را روشن کنید)

کسانی که دچار ضعف بینایی هستند باید درپوش‌های نوری Zeiss را خریداری کنند و آنها را به صورت مغناطیسی به هدست متصل کنند (Vision Pro با عینک کار نمی‌کند). عینک‌های مطالعه هزینه 99 دلار دارند، در حالی که لنزهای نسخه‌ای هزینه 149 دلار دارند. بدیهی است که شما برای لنزهای نسخه‌ای به نسخه پزشک نیاز خواهید داشت.

Vision Pro که اپل در WWDC سال گذشته معرفی کرد، اولین تلاش شرکت در زمینه محاسبات فضایی است. شما عمدتاً آن را با دستان، چشمان و صدای خود کنترل خواهید کرد، اگرچه می‌توانید برای نیازهای بهره وری یک Magic Keyboard و Trackpad را به آن متصل کنید، یا برای بازی کردن از یک کنترلر استفاده کنید.

شما با نگاه کردن به برنامه‌ها، ضربه زدن با انگشتان خود (مانند ویژگی جدید Double Tap اپل واچ)، تکان دادن مچ دست برای اسکرول کردن و استفاده از فرمان صوتی یا صفحه کلید مجازی برای تایپ با Vision Pro تعامل خواهید کرد. اپل می‌گوید Siri به شما امکان کنترل پخش رسانه، باز کردن و بستن برنامه‌ها و موارد بسیار بیشتری را می‌دهد.

شما همچنین می توانید از طریق Vision Pro به Mac خود دسترسی داشته باشید، بنابراین به یک بوم بزرگ 4K برای دسکتاپ یا لپ تاپ خود دسترسی خواهید داشت تا به شما در انجام کارها کمک کند.

در زمینه سرگرمی، شما می‌توانید برنامه‌ها و فیلم‌ها را از سرویس‌های مانند +Apple TV+، Disney و … در یک صفحه نمایش مجازی با عرضی حدود 30 متر پخش کنید. Vision Pro همچنین از فرمت جدید فیلم Immersive Video اپل پشتیبانی می‌کند، که از طریق آن می‌توانید تجربیات 180 درجه و 3D را با وضوح بالا مشاهده کنید.

اگر حوصله‌ی تماشای دفتر یا خانه‌ی خود را در واقعیت ترکیبی ندارید، می‌توانید به صورت مجازی به محیط‌های آرام‌تر مانند یک پارک یا سطح ماه نقل مکان کنید. با چرخش Digital Crown می‌توانید سطح غوطه‌وری در این محیط‌ها را تنظیم کنید.

بسیاری از اوقات به نظر می‌رسد که کاربران هدست واقعیت مجازی یا واقعیت ترکیبی، از دیگران در همان فضای فیزیکی جدا هستند زیرا نمی توانند با افرادی که در اطرافشان هستند تماس چشمی برقرار کنند. برای کاهش این مشکل، اپل فناوری جدیدی به نام EyeSight را توسعه داده است. این فناوری باعث می‌شود Vision Pro شفاف به نظر برسد و به دیگران اجازه می‌دهد چشمان کاربر را ببینند.

اپل سیستم تأیید هویت جدیدی به نام Optic ID برای باز کردن قفل دستگاه، همچنین برای پر کردن خودکار رمز عبور و تأیید پرداخت Apple Pay توسعه داده است. این شرکت می‌گوید که اطلاعات ردیابی چشم، خصوصی باقی می‌ماند و نه اپل و نه سازندگان برنامه‌ها یا وب‌سایت‌ها نمی‌توانند به آن داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

با توجه به قیمت هدست اپل، بسیار بعید است که در نسخه‌ی اول خود به طور گسترده مورد استقبال قرار گیرد. این هدست برای توسعه دهندگان، پیشگامان و طرفداران اپل مناسب است. ممکن است در نهایت، اپل واقعیت ترکیبی را در دسترس عموم قرار دهد. اما فعلا علاقه‌مندانی که عجله دارند و چند هزار دلار اضافی در جیب خود دارند، می‌توانند Vision Pro را خریداری کنند.


منبع: engadget.com