ما مدت‌هاست شایعاتی درباره‌ی پروژه جدید ایلان ماسک در حوزه‌ی هوش مصنوعی، xAI، می‌شنویم و به نظر می‌رسد که اکنون زمان آن فرا رسیده است. ماسک در توییتر/ایکس اعلام کرده است که شرکت هوش مصنوعی او امروز، ۴ نوامبر (13 آبان)، اولین مدل خود را راه‌اندازی خواهد کرد.

این یک فاز بتا است، زیرا فقط برای یک "گروه منتخب" عرضه می‌شود، اگرچه ماسک فرآیند انتخاب را مشحص نکرده است. آیا این یک انتخاب تصادفی خواهد بود یا اینکه هوش مصنوعی در اختیار کاربران ویژه قرار خواهد گرفت؟ 

ماسک درباره هوش مصنوعی خود ادعاهای بلندپروازانه‌ای می‌کند و اعلام می‌کند که از بعضی جنبه‌های مهم، بهترین گزینه‌ای است که در حال حاضر وجود دارد و با گزینه‌های دیگر مثل OpenAI، گوگل، متا و... رقابت خواهد کرد. حال باید صبر کنیم تا ببینیم کدام "جنبه‌های مهم" آن را بهترین گزینه‌ی موجود در حال حاضر می‌سازد.

وعده‌های بلندپروازانه از ابتدا با xAI همراه بود، زیرا به ادعای صاحبش هدف آن به معنای واقعی کلمه "درک ماهیت واقعی جهان" است. این بسیار دور از سوال از یک چت بات است که در چه هتلی اقامت داشته باشید یا با دو خیار و مقداری اسفناج چه چیزی درست کنید. ماسک در چند ماه اخیر با مشکلات بسیاری روبرو شده است، از جمله کاهش فروش تسلا و مشکلات مربوط به توییتر. بنابراین باید ببینیم که آیا او می تواند ماهیت و حقیقت جهان را با موفقیت کشف کند.

به نظر نمی‌رسد زمان‌بندی او در اینجا تصادفی باشد. ایلان ماسک در هفته‌ای که گذشت در افتتاحیه رویداد امنیت هوش مصنوعی انگلیس صحبت کرد، جایی که انگلیس و آمریکا سرمایه گذاری خود را در هوش مصنوعی اعلام کردند. علاوه بر این، OpenAI در تاریخ ۶ نوامبر، رویداد DevDay خود را برگزار می‌کند، بنابراین ماسک ممکن است به دنبال کاهش تأثیر این شرکت باشد. این دو شرکت نه تنها رقیب هستند، بلکه ماسک در سال ۲۰۱۵ عضو اولین هیئت مدیره‌ی OpenAI با سام آلتمن بود، قبل از آنکه اختلافات منجر به خروج او از این شرکت شود.

در هر صورت، باید ببینیم آیا تا چند ساعت دیگر ما متوجه ماهیت و حقیقت جهان خواهیم شد یا خیر!


منبع: engadget.com