سوئیچ KVM دستگاهی است که بهره‌وری را افزایش می‌دهد، در فضا صرفه‌جویی می‌کند و باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. این کار با امکان استفاده از چندین رایانه با یک مجموعه کیبورد، مانیتور و ماوس امکان‌پذیر می‌شود. این قابلیت ویژه به مدیران فناوری اطلاعات امکان به‌روزرسانی و نگهداری متمرکز و لحظه‌ای را می‌دهد.

فرض کنید باید از دو یا سه کامپیوتر به صورت هم‌زمان استفاده کنید. مطمئناً راه‌اندازی سه مانیتور، سه کیبورد و سه ماوس میز شما را بسیار شلوغ می‌کند. به علاوه، دردسر حرکت برای استفاده از هر رایانه وجود دارد. یا فرض کنید در یک مرکز داده با سرورهایی در رک کار می‌کنید. شما نیاز دارید بین چندین و چند سرور در کابینت‌های رک جابجا شوید. چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ اگر دستگاهی وجود داشت که به شما امکان دسترسی سریع و آسان به دو، سه یا چند کامپیوتر را فقط با یک مانیتور، کیبورد و ماوس بدهد، چه می‌شد؟ چنین دستگاهی وجود دارد و سوئیچ KVM نامیده می‌شود.

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟

KVM مخفف "کیبورد، ویدیو (مانیتور)، ماوس" است. عملکرد اصلی یک سوئیچ KVM کنترل، جابجایی و مدیریت چندین کامپیوتر یا سرور از طریق یک کیبورد، مانیتور و ماوس (که به آن کنسول نیز گفته می شود) است. در ساده‌ترین حالت، یک سوئیچ KVM یک دستگاه سخت‌افزاری است، معمولاً به شکل جعبه، که یک ست کیبورد، مانیتور و ماوس را به دو یا چند کامپیوتر متصل می‌کند. رایانه‌ها به سوئیچ متصل می‌شوند و سوئیچ به کیبورد، مانیتور و ماوس متصل می‌شود.

برای جابجایی بین کامپیوتر یا سرورهای مختلف، کاربر می‌تواند دکمه‌ای روی سوئیچ KVM فشار دهد، یک کلید میانبر (Hotkey) روی کیبورد خود فشار دهد، روی غلتک ماوس کلیک کند یا از یک برنامه نمایش روی صفحه (OSD) استفاده کند. صرف نظر از اینکه کدام روش را انتخاب می کنید، ایده این است که بتوانید به سرعت و به راحتی با استفاده از همان تنظیمات کیبورد، ماوس و مانیتور بین رایانه‌های مختلف جابجا شوید. سوئیچ‌های KVM از سخت افزار و نرم افزار داخلی (firmware) برای اطمینان از جابجایی روان و همچنین کارکرد بی دردسر کیبورد، مانیتور و ماوس شما با هر رایانه به صورت آنی استفاده می‌کنند.

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایای استفاده از سوئیچ KVM

معمولا اگر نیاز به کنترل چندین کامپیوتر یا سرور دارید، باید چندین ست کیبورد، ماوس و مانیتور خریداری کنید. شاید میز شما به اندازه کافی برای ۲ یا حتی ۴ کامپیوتر، هر کدام با مانیتور، کیبورد و ماوس خودش جا داشته باشد. اما اگر نیاز به کنترل ۶ کامپیوتر، یا ۸ کامپیوتر، یا حتی ده‌ها کامپیوتر داشته باشید چه می‌ شود؟ یا در یک اتاق سرور، داشتن یک کنسول برای هر سرور به دلیل اشغال فضای بسیار زیاد در رک، کاملاً غیرعملی است. نگه داشتن یک ردیف مانیتور بزرگ با کیبورد و ماوس در یک میز یا در رک سرور می‌تواند باعث به‌هم‌ریختگی و اشغال فضای باارزش شود. بنابراین، سوئیچ KVM از نیاز به صرفه‌جویی در فضا، هزینه و افزایش کارایی به وجود آمد.

بنابراین، مزایای اصلی استفاده از سوئیچ KVM عبارتند از:

 • کنترل چندین کامپیوتر / سرور: کاربران می توانند از طریق کیبورد، مانیتور و ماوس خود به راحتی و به سرعت به 2 یا حتی تعداد بیشتری از کامپیوترها یا سرورها دسترسی داشته باشند.
 • کاهش بهم ریختگی: کاهش تعداد کیبورد، مانیتور و ماوس مورد نیاز باعث آزاد شدن فضای میز کار می شود.
 • کاهش هزینه: نیاز نداشتن به سرمایه گذاری اضافی برای تجهیزات کامپیوتر به صرفه جویی در هزینه کمک می کند.
 • صرفه جویی در فضا: میز کار خود را خلوت نگه دارید و فضای بسیار مهم رک را در اتاق سرور آزاد کنید.
 • پشتیبانی از لوازم جانبی: برخی از سوئیچ های KVM از لوازم جانبی USB مانند فلش مموری یا هارد اکسترنال پشتیبانی می کنند، بنابراین دیگر نیازی به هاب های USB جداگانه نیست.

با کاهش قیمت کامپیوترها، بسیاری از کاربران می توانند یک کامپیوتر دوم یا حتی چند کامپیوتر دیگر تهیه کنند. در نتیجه، سوئیچ های KVM در بین مصرف کنندگانی که می خواهند یک یا دو کامپیوتر اضافی داشته باشند اما نمی خواهند برای مجموعه های بیشتری از کیبورد، مانیتور و ماوس هزینه کنند، محبوب شده اند. با استفاده از یک سوئیچ KVM رومیزی، کاربر همچنین فضای کاری منظم تر و راحت تری را به دست می آورد. در حالی که در یک اتاق سرور، KVM ها امکان کارایی و مدیریت بیشتر را فراهم می کنند.

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ KVM چگونه کار می‌کند؟

وقتی یک کامپیوتر معمولی در حال بوت شدن است، سیستم عامل به طور خودکار سعی می کند سیگنال های ورودی از کیبورد، ماوس و مانیتور را شناسایی کند. پس از تایید اتصال، مانیتور صفحه راه اندازی را نمایش می دهد. در نتیجه، عملیات راه اندازی یک کامپیوتر (CPU/سرور) به طور پیچیده ای با کیبورد، ماوس و مانیتور آن مرتبط است. یک سوئیچ KVM با استفاده از فناوری شبیه سازی سیگنال (signal emulation technology) به شما امکان می دهد هر بار با سیگنال های صحیح جابجا شوید.

از آنجایی که عملکرد اصلی یک سوئیچ KVM استفاده از تنها یک مجموعه کیبورد، مانیتور و ماوس برای راه اندازی چندین کامپیوتر است، مهم است که سوئیچ KVM اطمینان حاصل کند سیگنال‌های شبیه‌سازی‌شده کیبورد و ماوس به هر کامپیوتر برسند و در حین جابجایی هیچ تأثیری روی عملیات CPU کامپیوتر نداشته باشد.

یک سوئیچ KVM همچنین باید وضوح تصویر ثابتی ارائه دهد، از پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های کامپیوترهای مختلف پشتیبانی کند و قابلیت اتصال با برندهای مختلف کیبورد، ماوس و مانیتور را داشته باشد. هر سوئیچ KVM حداکثر تعداد مشخصی اتصال کامپیوتر (تعداد کل پورت‌ها) را پشتیبانی می‌کند. یک سوئیچ KVM ساده می تواند فقط از دو پورت پشتیبانی کند، در حالی که نصب چندگانه سوئیچ KVM با قابلیت ارتقاء بالقوه می تواند تا هزاران پورت را پشتیبانی کند.

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ‌های KVM: برای کامپیوترهای رومیزی و اتاق‌های سرور

سوئیچ‌های KVM بسته به تعداد پورت‌هایی که دارند، می‌توانند به تعداد مختلفی از کامپیوترها متصل شوند. به طور کلی، سوئیچ‌های KVM از مدل‌های ۲ پورت تا ۶۴ پورت متغیر هستند و بنابراین امکان اتصال بین ۲ تا ۶۴ کامپیوتر به یک دستگاه KVM و در نتیجه فقط یک ست کیبورد، مانیتور و ماوس را فراهم می‌کنند. برای سوئیچ‌های KVM که قابلیت توسعه دارند، هر چه تعداد مجموعه پورت‌های یک سوئیچ KVM بیشتر باشد، معمولا در نصب‌های بزرگ‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، یک KVM چهار پورت برای یک کامپیوتر رومیزی ایده‌آل است، در حالی که یک سوئیچ KVM با ۸، ۱۶ یا حتی ۶۴ پورت برای اتاق سرور مناسب‌تر است. علاوه بر کیبورد، مانیتور و ماوس، قابلیت اشتراک‌گذاری صوت و لوازم جانبی USB نیز می‌تواند در سوئیچ‌های KVM تعبیه شود.

انواع دیگری از سوئیچ‌های KVM نیز برای کاربردهای مختلف وجود دارد، مانند:

 • سوئیچ‌های KVM تحت شبکه (Over-IP) برای مدیریت سرور از راه دور
 • سوئیچ‌های KVM ماتریسی یا Over-IP برای کاربردهای اتاق کنترل
 • سوئیچ‌های KVM چند نمایشگر برای مراکز کنترل و ویرایش ویدیو
 • سوئیچ‌های KVM چند صفحه نمایش برای میزهای کاری مالی، بانکداری و معاملات
 • سوئیچ‌های KVM امن برای سازمان‌های دولتی و نظامی
 • سوئیچ‌های KVM خاص برای خطوط تولید
سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد؟

جمع بندی

به طور خلاصه، KVM دستگاهی است که به شما امکان می دهد برای کارایی بیشتر، مدیریت بهتر و صرفه‌جویی در هزینه و فضا، به راحتی و به سرعت بین چندین کامپیوتر یا سرور از طریق یک کنسول واحد (مجموعه کیبورد، مانیتور و ماوس) جابجا شوید.

برخی از موقعیت‌های رایج که در آن‌ها یک سوئیچ KVM مفید است عبارتند از:

 • دفتر کار خانگی
 • کسب‌وکارهای کوچک
 • اتاق‌های کامپیوتر و اتاق‌های سرور
 • مراکز داده
 • اتاق‌های کنترل
 • تاسیسات تولیدی

ممکن است به نظر برسد که اطلاعات زیادی در ابتدا ارائه شده است، بنابراین مهم‌تر این است که تصمیم بگیرید چرا به یک سوئیچ KVM علاقه‌مند هستید: آیا می‌خواهید از آن در یک دفتر کار خانگی، یک کسب‌وکار کوچک یا حتی برای بازی استفاده کنید؟ آیا به دنبال بهبود مقرون به صرفه بودن و صرفه‌جویی در فضا در اتاق سرور هستید؟ آیا نیاز دارید تا یک مرکز داده را از هر نقطه، حتی از آن سوی دنیا، کنترل کنید؟


برای مشاهده انواع سوییچ‌های کی وی ام موجود در سایت اچ پی کالا کلیک کنید