هیئت مدیره OpenAI در تغییرات مدیریتی روز جمعه به طور غیرمنتظره‌ای اعلام کرد که مدیرعامل سام آلتمن اخراج شده و فوراً از شرکت و هیئت مدیره استعفا خواهد داد و میرا موراتی، مدیر فناوری، به عنوان مدیرعامل موقت منصوب شده است. بر اساس گزارش‌ها، برکناری آلتمن به دنبال یک فرایند بررسی مشورتی داخلی است که نشان می‌دهد او به طور مداوم در ارتباطات خود با هیئت مدیره صادق نبوده و چنین موضوعی مانع از انجام مسئولیت‌هایش می‌شود. به این ترتیب، هیئت مدیره دیگر به توانایی او برای ادامه رهبری OpenAI اعتماد ندارد.

OpenAI، که صاحب چت‌بات محبوب هوش مصنوعی ChatGPT است، از آلتمن به خاطر کمک‌های فراوانش در تأسیس و رشد OpenAI تشکر کرد، اما معتقد است که میرا به عنوان مدیر تحقیقات، محصول و عملکردهای ایمنی شرکت، واجد شرایط مطلوب برای تصدی سمت مدیرعامل موقت است. هیئت مدیره اضافه کرد که اعتماد کامل به توانایی او برای رهبری OpenAI در طول این دوره‌ی گذار دارد.

اعلام ناگهانی روز جمعه قطعا تعجب آور است، با توجه به اینکه آلتمن در روزهای منتهی به اخراج خود، به طور پیوسته و به شدت در حال تبلیغ شرکت و محصولات خود بوده است. همین هفته گذشته، آلتمن در رویداد DevDay 2023 OpenAI به معرفی پلتفرم سریع‌تر و پاسخگوتر GPT-4 Turbo پرداخت و همچنین به مدل‌های کوچکتر و متخصص در حوزه‌های مختلف با نام GPT اشاره کرد. در روز پنجشنبه، آلتمن در نشست سران همکاری اقتصادی منطقه آسیا-اقیانوسیه (APEC) در سانفرانسیسکو حضور داشت.

آلتمن و موراتی تنها افرادی نیستند که درگیر این تغییر و تحولات شده‌اند. به بروکمن نیز اطلاع داده شده که مجبور است از سمت ریاست هیئت مدیره کناره گیری کند، او به کارمندان OpenAI در یک ایمیل استعفای خود را اعلام کرده است.

مایکروسافت که در ژانویه یک قرارداد مشارکت چند میلیارد دلاری را با OpenAI تمدید کرده بود، در معاملات بازار روز جمعه با کاهش ارزش سهامش مواجه شد. اما با این وجود مایکروسافت به همکاری خود با OpenAI ادامه خواهد داد، یکی از سخنگویان شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که ما یک مشارکت بلندمدت با OpenAI داریم و همچنان به میرا و تیمش متعهد هستیم. موضع این غول نرم افزاری با توجه به جزئیات گزارش شده از سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری آن در ژانویه گذشته، که ارزش OpenAI را به 23 میلیارد دلار رساند، تعجب آور نیست. طبق گزارش‌ها، مایکروسافت تا زمانی که این سرمایه‌گذاری بازپرداخت نشود، 75 درصد از سود OpenAI را دریافت می‌کند و پس از آن این رقم به 49 درصد کاهش می‌یابد.

آلتمن OpenAI را با ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی تأسیس کرد و از سال ۲۰۱۹ به عنوان مدیرعامل بخش انتفاعی فعالیت می‌کرد. انتشار ChatGPT در نوامبر گذشته، به عنوان آغازگر رونق هوش مصنوعی مولد شناخته می‌شود. این سیستم که در ابتدا بر روی پلتفرم GPT-3.5 ساخته شده بود، در ابتدا کاربران را قادر می‌کرد با یک عامل دیجیتال -که توانمندتر از نسل قبلی Siri، Alexa و Assistant بود- با استفاده از زبان طبیعی صحبت کنند. این قابلیت ها به سرعت به پشتیبانی از زبان‌ها و روش‌های متعدد، و همچنین توانایی تولید کد برنامه نویسی و کنترل فرآیندها و دستگاه‌های راه دور از طریق دسترسی API گسترش یافت.


منبع: engadget.com