انویدیا تراشه‌های ابرکامپیوتر هوش مصنوعی نسل بعدی خود را که احتمالاً نقش بزرگی در پیشرفت‌های آینده در یادگیری عمیق و مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) مانند GPT-4 OpenAI خواهند داشت، معرفی کرد. این فناوری پیشرفت قابل توجهی نسبت به نسل گذشته دارد و قرار است در مراکز داده و ابرکامپیوتر‌هایی استفاده شود که کارهایی مانند پیش‌بینی آب و هوا، کشف دارو، محاسبات کوانتومی و موارد دیگر را انجام می‌دهند.

محصول GPU HGX H200 مبتنی بر معماری "Hopper" انویدیا است که جایگزین GPU محبوب H100 می شود. این اولین تراشه این شرکت است که از حافظه HBM3e استفاده می‌کند که سریع‌تر است و ظرفیت بیشتری دارد، بنابراین آن را برای مدل‌های زبان بزرگ مناسب‌تر می‌کند. با HBM3e، محصول H200 می‌تواند 141 گیگابایت حافظه را با سرعت 4.8 ترابایت در ثانیه ارائه دهد که تقریباً دو برابر ظرفیت و 2.4 برابر پهنای باند بیشتر از نسل قبلی خود، یعنی A100 است.

از نظر مزایای مرتبط با هوش مصنوعی، انویدیا می‌گوید که HGX H200 سرعت استنتاج بر روی Llama 2 را، که یک LLM با 70 میلیارد پارامتر است، نسبت به H100 دو برابر می‌کند.

آمازون، گوگل کلود، مایکروسافت آژور و اوراکل ازجمله اولین شرکت‌هایی خواهند بود که از سال آینده تراشه‌های H200 را به کار خواهند گرفت. این تراشه همچنین از فصل دوم 2024 از طریق سرویس‌دهنده‌های ابری و سایر تولیدکنندگان به‌صورت جهانی عرضه خواهد شد.نسل بعدی تراشه‌های ابرکامپیوتر هوش مصنوعی NVIDIA

محصول کلیدی دیگر انویدیا سوپرتراشه GH200 Grace Hopper است که GPU HGX H200 و CPU NVIDIA Grace مبتنی بر Arm را با استفاده از اتصال متقابل NVLink-C2C این شرکت ترکیب می‌کند. این محصول برای ابرکامپیوتر‌ها طراحی شده است تا به دانشمندان و محققان اجازه دهد تا با تسریع برنامه‌های پیچیده هوش مصنوعی و HPC که ترابایت‌ها داده را اجرا می‌کنند، چالش‌برانگیزترین مشکلات جهان را حل کنند.

این شرکت گفت که GH200 در بیش از 40 ابرکامپیوتر هوش مصنوعی در مراکز تحقیقاتی جهان، سازندگان سیستم و ارائه دهندگان کلود استفاده خواهد شد، از جمله Dell، Eviden، Hewlett Packard Enterprise (HPE)، Lenovo، QCT و Supermicro.

شاید بزرگترین ابرکامپیوتر  Grace Hopper، ابرکامپیوتر JUPITER باشد که در مرکز تحقیقات Jülich در آلمان قرار دارد و هنگامی که در سال 2024 نصب شود، به قدرتمندترین سیستم هوش مصنوعی جهان تبدیل خواهد شد. این سیستم از یک معماری خنک کننده مایع استفاده می کند، با یک ماژول تقویت کننده که شامل نزدیک به 24000 سوپرتراشه انویدیا GH200 است که با پلتفرم شبکه انویدیا Quantum-2 InfiniBand متصل شده‌اند.نسل بعدی تراشه‌های ابرکامپیوتر هوش مصنوعی NVIDIA

انویدیا می‌گوید JUPITER به پیشرفت‌های علمی در تعدادی از زمینه‌ها از جمله پیش‌بینی آب و هوا و ایجاد شبیه‌سازی‌های آب و هوایی با وضوح بالا با تجسم تعاملی کمک خواهد کرد. همچنین برای کشف دارو، محاسبات کوانتومی و مهندسی صنعتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این فناوری‌های جدید برای انویدیا که اکنون بخش زیادی از درآمد خود را از بخش‌های هوش مصنوعی و مراکز داده کسب می‌کند، مهم و کلیدی خواهند بود. در سه ماهه گذشته، این شرکت شاهد درآمد رکوردشکن 10.32 میلیارد دلاری در این حوزه (از درآمد کل 13.51 میلیارد دلاری) بود که نسبت به سال گذشته 171 درصد افزایش داشت. بدون شک انویدیا امیدوار است که GPU و سوپرتراشه جدید به ادامه این روند کمک کند. همین هفته گذشته، انویدیا با استفاده از فناوری قدیمی‌تر H100، رکورد بنچمارک آموزش هوش مصنوعی خود را شکست، بنابراین فناوری جدید آن باید به گسترش این برتری نسبت به رقبای خود در بخشی که در آن تسلط دارد، کمک کند.


منبع: engadget.com