طبق گزارش‌ها، مایکروسافت در ۲۱ مارس (2 فروردین 1403) از سرفیس پرو ۱۰ و سرفیس لپ‌تاپ ۶ رونمایی می‌کند. با این حال، به نظر نمی‌رسد که این صرفاً یک به‌روزرسانی سخت‌افزاری باشد. انتظار می‌رود مایکروسافت این سیستم‌ها را اولین کامپیوترهای شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی خود بنامد.

این دستگاه‌ها قرار است به پردازنده‌های جدید Intel Core Ultra یا Qualcomm Snapdragon X Elite مجهز شوند که دارای جدیدترین واحدهای پردازش عصبی (NPU) برای تقویت قابلیت‌های هوش مصنوعی هستند. گفته می‌شود که این پردازنده‌ها از نظر بازده و عملکرد تقریباً با iPad Pro و MacBook Pro مطابقت دارند.

سرفیس پرو ۱۰ و سرفیس لپ‌تاپ ۶ به احتمال زیاد از اولین دستگاه‌هایی خواهند بود که از قابلیت‌های هوش مصنوعی آینده در ویندوز ۱۱ پشتیبانی می‌کنند. انتظار می‌رود این قابلیت‌ها علاوه بر پشتیبانی از همکار درون‌دستگاهی (Copilot)، شامل زیرنویس و ترجمه زنده، ارتقای کیفیت بازی‌ها، بهبود نرخ فریم، افکت‌های استودیوی ویندوز بهبودیافته و چیزی که (حداقل فعلا) به نظر می‌رسد «جستجوگر هوش مصنوعی» نامیده می‌شود، باشند.

قابلیت جستجوگر هوش مصنوعی چیزی است که کامپیوترهای مبتنی بر هوش مصنوعی را از کامپیوترهای معمولی متمایز می‌کند. به نظر می‌رسد جستجوگر هوش مصنوعی در هر برنامه‌ای کار می‌کند و به شما امکان می‌دهد اسناد، صفحات وب، تصاویر و چت‌ها را با استفاده از زبان طبیعی جستجو کنید. گفته می‌شود این قابلیت، سابقه‌ای از تمام کارهایی که روی کامپیوتر انجام می‌دهید ایجاد می‌کند و آن‌ها را قابل جستجو می‌کند. همچنین گفته می‌شود این ابزار قادر به درک محتوا و پیشنهاد وظایف بر اساس آنچه در صفحه نمایش است، می‌باشد. همچنین انتظار می‌رود جستجوگر هوش مصنوعی از ویرایش متن روی تصاویر پشتیبانی کند. طبق گزارش‌ها، این قابلیت‌های هوش مصنوعی به احتمال زیاد به عنوان بخشی از به‌روزرسانی 24H2 پاییز امسال برای ویندوز ۱۱ عرضه شوند.

در مورد چیزهای دیگری که می‌توان از لپ‌تاپ‌های بعدی مایکروسافت انتظار داشت، گفته می‌شود هر دو عمر باتری یک روزه خواهند داشت. سرفیس پرو ۱۰ قرار است دارای یک صفحه نمایش اولد ضد انعکاس و با قابلیت HDR باشد. شایعات حاکی از آن است که این دستگاه دارای یک وبکم فوق عریض رو به جلو و یک NFC reader خواهد بود.

در مقایسه با نسل‌های قبلی، اعتقاد بر این است که سرفیس لپ‌تاپ ۶ بازطراحی قابل توجه‌تری دارد. انتظار می‌رود این لپ‌تاپ علاوه بر حاشیه‌های نازک‌تر و گوشه‌های گرد، دارای یک ترک‌پد لمسی haptic، یک کلید اختصاصی برای Copilot و مجموعه پورت‌های بازطراحی‌شده باشد. همچنین قرار است اولین سرفیس لپ‌تاپ با نسخه مبتنی بر Arm باشد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که نسخه‌های اینتل سرفیس لپ‌تاپ ۶ و سرفیس پرو ۱۰ در آوریل عرضه خواهند شد و نسخه‌های اسنپ‌دراگون در ماه ژوئن عرضه خواهند شد.


منبع: engadget.com