تجهیزات ارگونومیک معمولاً گران قیمت هستند. واقعیت این است که مراقبت از بدن هزینه زیادی دارد. اما چیزی که درباره‌ی لوازم جانبی ارگونومیک وجود دارد این است که همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. قرار دادن بدن خود در موقعیتی خنثی می‌تواند شما را از نوع دردی که شما را مجبور به خرید تجهیزات گران قیمت می‌کند، نجات دهد.

به همین دلیل، وقتی Logitech موس عمودی Lift را برای دست‌های کوچک تا متوسط معرفی کرد (با در دسترس بودن نسخه چپ‌دست!)، واقعاً خبر هیجان‌انگیزی بود. این روزها، می‌توانید نسخه‌های ارزان قیمتی را از شرکت‌های مانند Anker پیدا کنید، اما این نسخه‌ها برای افرادی با دست‌های بزرگ‌تر طراحی شده‌اند. آنها همچنین اغلب شیب کافی برای قرار دادن دست و آرنج در وضعیت خنثی را ندارند و نسخه چپ‌دست را ارائه نمی دهند. تا به امروز، بهترین گزینه‌ها برای یک موس عمودی بی‌سیم کوچک، موس عمودی بی‌سیم Evoluent VerticalMouse 4 Small  یا VerticalMouse D Small  بوده‌اند. اما Lift ترکیبی عالی از قیمت مناسب و راحتی است.

شما می‌توانید موس Logitech Lift را از اچ پی کالا تهیه کنید

مروری بر ماوس Logitech Lift: یک ماوس عمودی بی‌سیم کوچک برای همه

مشخصات Logitech Lift

نوع اتصال
بلوتوث و بی‌سیم
حداکثر تعداد دستگاه‌های متصل
۳
نوع حسگر
اپتیکال
محدوده DPI
 ۴۰۰ تا ۴۰۰۰ DPI (قابل تنظیم)
دکمه‌ها
در مجموع ۶ (کلیک چپ و راست، چرخ اسکرول با کلیک، دکمه وسط و دو دکمه شست)
شیب
۵۷ درجه
ابعاد
۱۰۸×۷۰×۷۱ میلی‌متر
وزن
۱۲۴ گرم
عمر باتری
۲ سال (با یک باتری قلمی AA)
سفارشی‌سازی برخی از دکمه‌ها
دارد

برای مشاهده مشخصات فنی کامل، می‌توانید به صفحه پشتیبانی مربوط به ماوس Logitech Lift مراجعه کنید.

مروری بر ماوس Logitech Lift: یک ماوس عمودی بی‌سیم کوچک برای همه

لاجیتک لیفت: طراحی و ساخت

Logitech Lift دارای طراحی دو رنگ است، با نیمه جلوی پلاستیکی به یک رنگ و نیمه پشتی لاستیکی تیره تر به رنگ دیگر. این ماوس به رنگ‌های مشکی، سفید مایل به کرم و رز تولید شده است. پلاستیک دارای روکشی صاف و نرم است، با حالتی نیمه‌مات و غیرلغزنده. در کل، تأثیر ظاهری بسیار خوبی دارد.البته در کل در استفاده از مواد لاستیکی باید احتیاط کرد.

Logitech شش دکمه مختلف را روی این ماوس ارائه می دهد: کلیک چپ و راست، به علاوه یک دکمه گرد کوچک درست زیر آن و دو دکمه باریک در سمت شست ماوس. چرخ اسکرول نیز به عنوان دکمه عمل می کند. می‌توانید دستورات همه دکمه‌ها را به جز کلیک چپ و راست سفارشی‌سازی کنید، که این کار در نرم‌افزار Options+ شرکت Logitech انجام می‌شود.

در زیر Lift یک سوئیچ روشن/خاموش برای صرفه‌جویی در مصرف باتری ماوس و یک دکمه برای تغییر بین دستگاه‌های متصل (تا سه دستگاه در مجموع) وجود دارد. می‌توانید از طریق بلوتوث یا از طریق دانگل بی‌سیم 2.4 گیگاهرتزی که همراه آن است به دستگاه‌ها متصل شوید. یک صفحه مغناطیسی دسترسی به باتری AA که ماوس را تغذیه می‌کند و همچنین گیرنده بی‌سیم 2.4 گیگاهرتزی را پنهان می‌کند. این یک انتخاب خوب برای طراحی است، چون هیچ گیره پلاستیکی برای شکستن تصادفی وجود ندارد. چون حتی زمانی که ماوس روی زمین می‌افتد، به جای شکستن چیزی پلاستیکی، می‌تواند به راحتی جدا می شود.

یک تفاوت کلیدی بین ماوس Logitech Lift و نمونه گران‌تر آن، MX Vertical وجود دارد. اینکه با Lift فقط می‌توانید به دستگاه‌ها به صورت بی‌سیم متصل شوید. اما MX می‌تواند از یک کابل USB-C هم برای استفاده در حالت سیمی استفاده کند.

مروری بر ماوس Logitech Lift: یک ماوس عمودی بی‌سیم کوچک برای همه

احساس ماوس Logitech Lift در دست قابل قبول است و وزن مناسبی دارد، اگرچه کمی بزرگ به نظر می‌رسد. قسمت پایه‌ای آن کمی به صورت گسترده‌تری به سمت پایه پهن می‌شود که کاملاً راحت نیست. فشار دکمه‌های این ماوس کمی نرم است. Logitech برای آن از دکمه‌های "بی‌صدا" استفاده کرده است. اندازه دکمه‌ها نیز به نسبت انگشتان باریک مناسب است.

لاجیتک لیفت: عملکرد بی سیم

حتی بدون استفاده از پد ماوس و روی سطح میز، نشانگر ماوس Lift پردازش خوبی دارد. هنگام حرکت ماوس در اطراف صفحه، پرش یا قطعی اتصال ندارد. همچنین، می‌توانید به سادگی تنظیمات DPI ماوس را تغییر دهید، اما توجه کنید که افزایش درصد، برابر با افزایش خطی در DPI نیست. نمودار زیر که توسط Logitech ارائه شده است، مقیاس‌بندی لگاریتمیکی که با آن کار خواهید داشت را نشان می‌دهد.

مروری بر ماوس Logitech Lift: یک ماوس عمودی بی‌سیم کوچک برای همه

نرم‌افزار همراه Logi+ تنظیمات DPI برای ماوس Logitech Lift را به صورت درصدی نشان می‌دهد، اما اعداد متناظر با یک مقیاس لگاریتمیک بوده و خطی نیست. ضمناً تغییر بین دستگاه‌های متصل نیز بی‌درنگ و سریع است و می‌تواند بین 3 دستگاه متصل با سرعت مناسبی سوئیچ کند.

مروری بر ماوس Logitech Lift: یک ماوس عمودی بی‌سیم کوچک برای همه

لاجیتک لیفت: نرم‌افزار

ماوس Logitech Lift به طور پیش‌فرض عملکرد خوبی دارد، اما بهترین عملکرد را زمانی دارد که برنامه همراه آن یعنی Logi Options+ را نصب کنید. در این برنامه، شما می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید و ماوس را سفارشی‌سازی کنید.
امکان مفیدی که وجود دارد، قابلیت سفارشی‌سازی فشار دکمه‌ها برای برنامه‌های خاص است. برنامه‌هایی مانند Adobe Creative Cloud و برنامه‌های محبوب Microsoft Office، Chrome و Zoom.
اگر شما بین کامپیوترها به طور مکرر جابجا می‌شوید، می‌توانید تنظیمات را در یک حساب ابری ذخیره کنید که به شما امکان می‌دهد آنها را به سرعت در مکان دیگری دانلود کنید. همچنین، Logi Options+ به شما اجازه می‌دهد تا Logi Flow را تنظیم کنید که به شما امکان می‌دهد به راحتی اطلاعات را بین دو کامپیوتر مختلف کپی و پیست کنید. در مجموع، سفارشی‌سازی‌ها هم در اجرا و هم در انعطاف‌پذیری عالی هستند.

لاجیتک لیفت: آیا ارزش خریدن دارد؟

ماوس Logitech Lift یک ماوس عمودی بی‌سیم کوچک و قابل قبول با قیمتی مناسب است که حتی برای افراد چپ‌دست نیز مناسب است. این ماوس در مقابل رقبا و تولیدکنندگانی که در تجهیزات ارگونومیک تخصص دارند به خوبی عمل می‌کند. همچنین با رابط کاربری نرم‌افزاری شیک و امکانات سفارشی‌سازی فراوان همراه است. با این حال، به دلیل طراحی آن، ماوس Lift برای افرادی که احساس ناراحتی در استفاده از ماوس‌های معمولی دارند یا افرادی که می‌خواهند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند، مناسب‌تر است.

شما می‌توانید موس Logitech Lift را از اچ پی کالا تهیه کنید

منبع: pcworld.com