صدها نوع کیبورد در بازار هست و روش‌های مختلفی برای اتصال و استفاده از آن‌ها وجود دارد. ما فکر کردیم که باید راهنمایی‌هایی را ارائه دهیم تا شما بتوانید به راحتی با ویژگی‌های اصلی صفحه کلید آشنا شوید، مسائل نگهداری را درک کنید و در نهایت بتوانید صفحه کلیدی را که بهترین گزینه برای شماست، انتخاب کنید.

مهم‌ترین مواردی که قبل از خرید یک صفحه کلید باید در نظر بگیرید، این موارد هستند:

 1. قیمت
 2. ارگونومی
 3. سیمی یا بی‌سیم؟
 4. کلیدهای میان‌بر
 5. اندازه‌ی کیبورد

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

قیمت صفحه کلید کامپیوتر چقدر باید باشد؟

اگر برای تایپ معمولی به صفحه کلید نیاز دارید، طبیعتاً می توانید با هزینه کمتری کیبورد موردنظرتان را تهیه کنید نسبت به زمانی که انتظارات بیشتری دارید. زیرا نور داخلی، قاب‌های آلومینیومی و عملکردهای متعدد هزینه اضافی دارند. گزینه های زیادی وجود دارد، و شما باید چیزی را پیدا کنید که متناسب با نیاز و بودجه شما باشد.

شما می‌توانید در سایت اچ‌پی‌کالا کیبورد مد نظرتان را با بهترین قیمت پیدا کنید.

 • ارگونومی

اگر قرار است ساعت‌ها وقت خود را صرف تایپ بر روی کیبورد جدید خود ‌کنید، بهتر است یک کیبورد با ویژگی‌های ارگونومیک تهیه کنید. کیبوردهای ارگونومیک می‌توانند به اشکال مختلفی باشند؛ مثلا اینکه کلیدها جدا از صفحه باشند یا انحنا داشته باشند و... . بنابراین کمی زمان می‌برد تا دستتان به کیبورد جدید عادت کند. اما مچ‌ها و انگشتانتان از شما ممنون خواهند بود، زیرا کیبوردهای ارگونومیک فشاری را که در هنگام تایپ بر روی مچ‌ها و دستانتان وارد می‌شود، کاهش می‌دهند. همچنین کیبوردهای ارگونومیک ممکن است شامل استراحتگاه مچ و قابلیت بالا بردن یا پایین آوردن دستگاه باشند.

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

 • سیمی یا بی‌سیم؟

همانند موس‌ها، اینکه کیبورد شما سیمی یا بی‌سیم باشد، به ترجیحات شما بستگی دارد و هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. صفحه‌کلیدهای سیمی برد فاصله شما را محدود می‌کنند، اما نیاز ندارید به دنبال باتری‌ بگردید یا مجبور نخواهید بود نگران مشکلات اتصال باشید. صفحه‌کلیدهای بی‌سیم به شما امکان می‌دهند در حالی که روی کاناپه می‌خوابید تایپ کنید، و با سیم‌های مزاحم گره خورده درگیر نشوید.

بیشتر کیبوردها از فناوری USB یا بلوتوث برای اتصال بی‌سیم استفاده می‌کنند. اگر از روش بلوتوث استفاده می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما دارای سازگاری بلوتوث داخلی است. در صورتی که دستگاه شما این قابلیت را ندارد، باید یک گیرنده‌ی بلوتوث تهیه و دستگاه را با آن جفت کنید.

شرکت Logitech یک کیبورد با منبع تغذیه خورشیدی در بازار عرضه کرده است، اما انتظار می‌رود برای این فناوری هزینه اولیه بیشتری پرداخت کنید. که البته می‌توانید این هزینه را با عدم نیاز به خرید باتری‌ها دوباره جبران کنید.

 • کلیدهای میانبر

بیشتر کیبوردها بجز کیبوردهای سفری، دارای انواعی از کلیدهای میانبر و کلیدهای مدیا هستند. مشابه میانبرهای صفحه کلید، این کلیدها به شما امکان می‌دهند وظایف را به سرعت انجام دهید. همچنین کلیدهای مدیا که شامل کنترل حجم و ویدئو می‌شوند، ارزشمند هستند اگر از کیبورد خود در خانه برای کنترل سیستم رسانه‌ای خود استفاده می‌کنید. کلیدهای میانبر به شما امکان می‌دهند با فشردن ترکیبی از دکمه‌ها وظایف خاصی را انجام دهید. اگر شما یک کارمند دفتری هستید، این کلیدهای میانبر می‌توانند در زمان شما صرفه جویی کنند.

 • اندازه کیبورد

کیبوردهای کوچکتر به طور معمول ناحیه کیبورد عددی را حذف می‌کنند و حتی ممکن است کلیدها کوتاه‌تر باشند یا فاصله‌هایی بین دکمه‌ها نداشته باشند. این نوع کیبوردها در صورتی که کیبورد برای تبلت باشد یا شما مداوماً آن را از یک مکان به مکان دیگر جابجا می‌کنید، مفید هستند. کیبوردهای بزرگ با کلیدهای میانبر بیشتری همراهند. اگر شما به دنبال یک کیبورد بازی با بسیاری از دکمه‌های میانبر، پورت‌های USB و غیره هستید، طبیعتاً یک کیبورد بزرگ بیشتر به کارتان می‌آید.

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

متغیرهای کیبورد کامپیوتر

 • کیبوردهای دارای نور پس‌زمینه: کیبوردهای دارای نور پس‌زمینه همانند سایر کیبوردها هستند، با این تفاوت که نوری از پشت کلیدها تابیده می‌شود. آنها به ظاهر کیبورد جذابیت بیشتری می‌بخشند و در عین حال کاربردهایی نیز دارند. کیبوردهای دارای نور پس‌زمینه باعث می‌شوند کلیدها بهتر دیده شوند و برخی از آنها تنظیمات نور سفارشی دارند که می‌توانید از آنها برای رنگ‌بندی مناطق مختلف برای وظایف مختلف استفاده کنید.


 • کیبوردهای انعطاف‌پذیر: اگر شما به دنبال یک کیبورد هستید که به راحتی بتوانید آن را پیچیده (رول کنید) و حمل کنید، کیبوردهای انعطاف‌پذیر مناسب شما هستند. این کیبوردهای انعطاف‌پذیر معمولاً از سیلیکون ساخته شده‌اند، بنابراین تمیزکردنشان آسان‌تر است، دوام بالایی دارند، معمولاً مقاومت خوبی در برابر ریختن مایعات داشته و قابل حمل و نقل هستند.


 • کیبوردهای مجیک: کیبوردهای مجیک، سخت‌افزار برند ویژه‌ی اپل، بهترین عملکرد را با کامپیوترهای مک دارند، هم از نظر مکانیکی و هم ظاهری. جدا از ظاهر زیبا، کیبورد مجیک بی‌سیم و قابل شارژ است، اگرچه امکان اتصال فیزیکی هم دارد.


 • کیبوردهای ممبرین: کیبوردهای ممبرین معمولاً به دلیل مواد سازنده‌شان قیمت کمتری نسبت به سایر انواع کیبورد دارند، و نوع ساخت آنها باعث می‌شود تا نسبتاً بی‌صدا باشند. تک تک کلیدها به فشار حساس هستند و هیچ فضایی بین کلیدها وجود ندارد.


 • کیبوردهای مکانیکی: بیشتر کیبوردهای مکانیکی طراحی شده‌اند تا به شکل یک ماشین تحریر کلاسیک به نظر برسند یا حداقل حسی مشابه آن را ایجاد کنند. آنها معمولاً هنگام تایپ صدای کلیک کردن قابل تشخیصی تولید می‌کنند و برخی افراد حس بهتری نسبت به آن‌ها دارند.


 • کیبوردهای عددی: این کیبوردهای کوچک اغلب شبیه یک ماشین حساب بدون نمایشگر هستند. هدف آنها افزودن یک صفحه عددی به دستگاه شما است، در صورتی که کیبورد شما از قبل یک صفحه عددی نداشته باشد.


چه کسی باید کیبورد بخرد؟

هر فردی از کیبوردها به شکل‌ها و نیازهای مختلفی استفاده می‌کند. یک گیمر حرفه‌ای به دنبال ویژگی‌های پیشرفته‌ای است که یک کارمند دفتری نیاز یا تمایلی به آن ندارد. با تعیین دلیل استفاده از کیبورد، شما قادر خواهید بود تنوع انتخابات را با سرعت و دقت بیشتری محدود کنید.


 • گیمرها: گیمرها معمولاً به کلیدهای قابل برنامه‌ریزی، نورپردازی پس زمینه و پد اعداد قابل تعویض نیاز دارند تا بهره‌وری خود را افزایش داده و تجربه بازی را بهبود بخشند. اگر شما یک گیمر هستید، به دنبال کیبوردهایی با برچسب "گیمینگ" باشید. طبیعتاً انتظار داشته باشید که برای این ویژگی‌ها قیمت بالاتری پرداخت کنید، اما اکثر گیمرهای حرفه‌ای می‌گویند که این انتخاب ارزش هزینه را دارد.

شما می‌توانید در سایت اچ‌پی‌کالا کیبورد گیمینگ مدنظرتان را با بهترین قیمت پیدا کنید.

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

 • کاربر رسانه‌ای: اگر از افرادی هستید که تمام موسیقی‌ها و فیلم‌های خود را در کامپیوتر ذخیره کرده یا استریم می‌کنید، در انتخاب کیبورد به ویژگی‌های مرتبط با رسانه توجه کنید، مانند دستگیره کنترل صدا، دکمه‌های پرش موزیک و دکمه‌های پخش/توقف. اگر از لپتاپ خود برای ذخیره فیلم‌ها استفاده می‌کنید اما آن را به تلویزیون متصل کرده‌اید تا آنها را تماشا کنید، یک کیبورد بی‌سیم برای کارتان راحت‌تر خواهد بود. به این ترتیب، می‌توانید به راحتی از صندلی خود آن را کنترل کنید. یا می‌توانید کیبوردهای کوچک طراحی شده برای کاربران رسانه‌ای را پیدا کنید. آنها شبیه به کنترل‌های از راه دور بزرگ هستند.


 • کارمند دفتری یا کاربر خانگی: به طور معمول، ساعت‌ها روی کامپیوتر خم شده و کار می‌کنید، بنابراین بهتر است به خودتان و مچ‌هایتان لطف کنید و یک کیبورد ارگونومیک تهیه کنید. توجه داشته باشید که برخی از کیبوردها ادعا می‌کنند که ارگونومیک هستند در حالی که واقعاً نیستند. اگر امکانش را داشته باشید، قبل از خرید، از کیبورد ارگونومیک یکی از دوستانتان استفاده کنید. اگرچه که احتمالاً نیاز به زمان وجود دارد تا به آن عادت کنید، اما به سرعت متوجه خواهید شد که آیا برای شما راحت است یا خیر. اگر این گزینه ممکن نیست، به دنبال ویژگی‌هایی مانند کلیدهای منحنی و استراحتگاه کف دست باشید. برخی از کیبوردها حتی تقسیم می‌شوند تا بتوانید فاصله مطلوب بین کلیدهای دست چپ و دست راست را سفارشی کنید.


 • مسافر: ممکن است بنا به هر دلیلی که دارید، مجبورباشید در هنگام سفر همیشه یک کیبورد را در کیف خود قرار ‌دهید. نگران نباشید؛ برای شما کیبوردهایی با تعداد کلیدهای کمتر وجود دارند. این کیبوردهای قابل حمل به عنوان کیبوردهای سبک معرفی می‌شوند و در برخی مواقع حتی قابلیت تاشوندگی نیز دارند. این کیبوردهای قابل حمل عموماً از پد اعداد دست راست صرف نظر می‌کنند تا در فضا صرفه‌جویی کنند. احتمالاً در این کیبوردها کلیدهای میانبر زیادی پیدا نخواهید کرد، با این حال برخی از آنها دارای کلیدهای قابل تنظیم هستند. با این حال، فقط به خاطر کوچک بودن آن انتظار قیمت پایین‌تری نداشته باشید. این کیبوردهای قابل حمل ممکن است از کیبوردهای معمولی گران‌تر باشند.

5 نکته ای که هنگام خرید کیبورد باید در نظر بگیرید

بعد از خرید صفحه کلید کامپیوتر چه کاری باید انجام دهید؟

بعد از خرید کیبورد خود، باید آن را تنظیم کرده و امتحان کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به خوبی کار می‌کند. اگر کیبورد سیمی است، آن را به کامپیوتر وصل کنید. در صورتی که کیبورد بی‌سیم است، آن را با کامپیوترتان هماهنگ کنید. با وصل شدن کیبورد ، یک برنامه‌ی پردازش متن مثل word را باز کنید و شروع به تایپ کنید. به حس استفاده از کیبورد توجه کنید. آیا کلیدها حس مناسبی دارند؟ آیا استفاده از آن راحت است؟

نکات دیگر

 • بررسی درایورها: احتمالاً کیبورد شما بدون نیاز به تهیه درایور و صرفاً با اتصال آن به کامپیوتر بدون مشکل کار خواهد کرد. با این حال، بسته به مدل کیبورد شما، ممکن است ابتدا باید درایور کیبورد را جستجو کنید.
 • توجه به چسبندگی: اگر هر یک از کلیدهای کیبورد شما شروع به چسبیدن می‌کنند، احتمالاً چیزی در داخل کیبورد وجود دارد که این مشکل را ایجاد کرده است. بسیاری از کیبوردهای قدیمی دارای کلیدهای قابل جداشدن هستند اما اگر مطمئن نیستید کلیدهای کیبوردتان قابل جدا شدن هستند یا نه، سعی نکنید آنها را جدا کنید!


منبع: lifewire.com