گوگل می‌خواهد از هوش مصنوعی مولد در Google Map استفاده کند و مدعی است با استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) به کاربران در پیدا کردن مکان‌های مدنظرشان کمک بیشتری خواهد کرد.

این ویژگی به سوالات مختلف، مثلاً به توصیه‌ی رستوران یا مرکز خرید پاسخ خواهد داد، به عنوان مثال، با استفاده از LLM اطلاعات دقیق نقشه‌ها را در مورد بیش از 250 میلیون مکان و کامنت‌های قابل اعتماد بیش از 300 میلیون مشارکت کننده، برای ارائه سریع پیشنهاداتی برای مکان‌هایی که می‌توانید به آنها بروید، تجزیه و تحلیل می‌کند.

گوگل می‌گوید این ویژگی ابتدا در ایالات متحده در دسترس قرار خواهد گرفت، اما هنوز مشخص نیست که سایر کشورها چه زمانی آن را دریافت خواهند کرد.

با توجه به اینکه گوگل سال‌ها تلاش کرده تا محصول اصلی ناوبری خود را به چیزی شبیه‌ به یک ابزار جستجو برای کشف مکان‌های جدید تبدیل کند، نه صرفاً ابزاری برای مسیریابی، جای تعجب نیست که گوگل از این ابزار خود برای به رخ کشیدن توانایی‌های هوش مصنوعی استفاده کند.

فرض کنید برای بازدید به سانفرانسیسکو رفته‌اید و می‌خواهید چند ساعتی را به گشتن در مغازه‌های دست‌دوم فروشی بگذرانید تا اجناس قدیمی منحصربه‌فردی پیدا کنید. کافی است از نقشه بپرسید که به دنبال چه چیزی هستید، مانند «مکان‌هایی با حال و هوای قدیمی در سانفرانسیسکو». مدل‌های هوش مصنوعی ما اطلاعات دقیق نقشه درباره کسب‌وکارها و مکان‌های نزدیک، به همراه عکس‌ها، امتیازات و نظرات مردم را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا پیشنهادات قابل اعتمادی به شما ارائه دهند.

گوگل اعلام کرده است که برای راه‌اندازی اولیه این قابلیت احتیاط به خرج داده و جهت اطمینان از کارکرد درست هوش مصنوعی، ابتدا آن را در اختیار »راهنمایان محلی« شرکت خواهد گذاشت و در صورت تایید، در آینده آن را برای سایر کاربران فعال خواهد کرد.

راهنمایان محلی که از سال ۲۰۱۹ آغاز به کار کرده‌اند، به عنوان جامعه‌ای جهانی از کاوشگران توصیف می‌شوند که نظرات خود را می‌نویسند، عکس به اشتراک می‌گذارند، به سؤالات پاسخ می‌دهند، مکان‌ها را اضافه یا ویرایش می‌کنند و صحت اطلاعات را در نقشه‌های گوگل بررسی می‌کنند.

هنوز مشخص نیست که این ویژگی تا چه حد با جستجوی عادی «مغازه قدیمی سانفرانسیسکو» در نوار جستجوی معمولی گوگل مپ متفاوت خواهد بود. احتمالاً در پاسخ به جای ارائه لیستی از مغازه‌های قدیمی به ترتیب نزدیکی، بیشتر به سبک گفتگوی چت‌بات خواهد بود.


منبع: theverge.com