گوگل به کاربران هشدار داده است که در ماه آینده میلیون‌ها حساب Gmail را به عنوان بخشی از به‌روزرسانی بزرگ این پلتفرم حذف خواهد کرد. این پاکسازی تمام حساب‌های شخصی Google را که حداقل برای دو سال غیرفعال مانده‌اند، تحت تأثیر قرار می‌دهد و ایمیل‌ها، اسناد، صفحات گسترده، قرار ملاقات‌های تقویم، عکس‌ها و ویدیوها برای همیشه حذف خواهد شد.

این سیاست اوایل سال جاری معرفی شد اما قرار است در دسامبر 2023 اجرایی شود. روث کریچلی، معاون مدیریت محصول گوگل، در یک پست وبلاگی در ماه مه  درباره‌ی این به روز رسانی نوشت: «این به‌روزرسانی خط‌مشی ما را با استانداردهای صنعت در مورد حفظ و حذف حساب‌های کابری هماهنگ می‌کند و همچنین مدت زمانی را که Google اطلاعات شخصی استفاده ‌نشده شما را حفظ می‌کند، محدود می‌کند».

این اقدام با هدف محافظت از کاربران فعال گوگل در برابر تهدیدات امنیتی مانند کلاهبرداری‌های فیشینگ و سرقت حساب انجام می‌شود. حساب‌های قدیمی که سال‌ها مورد استفاده قرار نگرفته‌اند معمولاً در معرض خطر هکرها هستند زیرا ممکن است از همان گذرواژه‌هایی استفاده کنند که در سایر موارد نقض امنیتی به خطر افتاده است، که به راحتی در دارک وب در دسترس هستند.

گوگل گفت، هر حسابی که در معرض خطر حذف باشد، «اعلان‌های متعدد» را قبل از انجام هر اقدامی دریافت می‌کند، از جمله به آدرس‌های ایمیل بازیابی مرتبط با آن حساب کاربری. گوگل از قبل شروع به ارسال ایمیل برای افراد آسیب دیده کرده است و به کاربران می‌گوید "برای محافظت از اطلاعات خصوصی شما و جلوگیری از هرگونه دسترسی غیرمجاز به حساب شما حتی اگر دیگر از خدمات ما استفاده نمی‌کنید".


چگونه از حذف شدن اکانت گوگل جلوگیری کنیم؟

به منظور فعال نگه داشتن یک حساب و جلوگیری از حذف شدن، به کاربران Google توصیه می‌شود که یک ایمیل ارسال کنند، از Google Drive استفاده کنند، برنامه‌ای را در فروشگاه Google Play دانلود کنند، یا با حساب کاربری خود جستجویی در Google انجام دهند.


منبع: independent