مانیتورهای خمیده تکنولوژی نسبتاً جدیدی هستند، اما به سرعت در میان کاربران رواج پیدا می‌کنند و مانیتورهای تخت را پشت سر می‌گذارند. چرا باید سراغ آن‌ها رفت؟ مزایایی برای مانیتورهای خمیده به خاطر طراحی خاص آن‌ها وجود دارد، از جمله کاهش خستگی چشم و زاویه دید بهتر.

به یاد دارید که در گذشته مقایسه‌ها بین مانیتورهای CRT و LCD بود؟ اما آن موضوع قدیمی شده است! امروزه، خریداران مانیتور باید بین مانیتورهای خمیده و مانیتورهای تخت تصمیم بگیرند. آیا می‌دانید کدامیک برای نیازهای شما بهتر است؟

به طور خلاصه، مانیتورهای خمیده نسل جدید مانیتورهای تخت هستند! این را می‌توان براساس تعداد گزینه‌های مانیتور خمیده که وارد بازار شده‌اند و برای برنامه‌هایی از بازی تا کار و حتی سرگرمی عمومی استفاده می‌شوند، متوجه شد.

با دیدن مانیتورهای خمیده، چشمان شما به سرعت به صفحه منحنی و ظاهر زیبای آن جذب می‌شوند. اما عملکرد آنها چگونه است؟ در ادامه، ما قصد داریم مقایسه‌ای بین مانیتورهای خمیده و مانیتورهای تخت انجام دهیم. چه مزایایی در مانیتورهای خمیده و چه مزایایی در مانیتورهای تخت وجود دارد؟ برای دیدن لیستی از مزایای مانیتورهای خمیده و مقایسه بین مانیتورهای خمیده و مانیتورهای تخت، ادامه مطلب را بخوانید.


مقایسه بین مانیتورهای خمیده و تخت


  • مانیتورهای خمیده تجربه‌ی غوطه‌ور شدن را ارائه می‌دهند

در دنیای رسانه‌های تصویری، غرق شدن در تجربه یک امتیاز طلایی است. اگر محصولی می‌تواند باعث شود فراموش کنید که به صفحه‌نمایش خیره شده‌اید، احتمالاً از آن تجربه لذت خواهید برد. برای ایجاد این حس غرق شدن، محصولات باید به گونه‌ای طراحی شوند که واقعیت را بازتولید کنند. فناوری‌ای که به طور خاص در این مورد استفاده می شود، ادراک دیداری نامیده می‌شود.

ما جهان را در سه بعد می بینیم: طول، عرض و ارتفاع. اگر واقعیت بر دو بعد مبتنی بود، آنگاه همه چیز مسطح به نظر می رسید. اینجاست که نبرد مانیتورهای خمیده در مقابل مانیتورهای تخت آغاز می‌شود. مانیتورهای خمیده از هر سه بعد بهره می برند. علاوه بر این، دید محیطی را گسترش می دهند. در مقابل، مانیتورهای تخت، که مطابق با نام خود عمل می کنند و نیازی به استفاده از دید محیطی ندارند، تجربه غوطه‌وری ضعیف‌تری را ارائه می‌دهند.

مزایای مانیتورهای خمیده 1
تجربه‌ای فراگیرتر


  • مانیتورهای منحنی اعوجاج را از بین می برند

تصور کنید وقتی یک تصویر تار را تجربه می‌کنید چقدر آزاردهنده است. حال در نظر بگیرید که این تاری به دلیل اتصال ضعیف اینترنت نیست، بلکه در عوض یک مشکل سخت افزاری است. یا در نظر بگیرید که چگونه وقتی یک ویدیو یا تصویر را بزرگ می‌کنید، کیفیت آن به‌خصوص در لبه‌ها دچار اعوجاج نسبتاً زیادی می‌شود.

وقتی صحبت از بحث بین مانیتورهای خمیده و تخت می‌شود، موقعیت‌های بالا تقریباً فقط با مانیتورهای تخت مرتبط هستند. اگرچه نمونه‌هایی از اعوجاج می‌توانند روی صفحه‌نمایش‌هایی با هر شکل و اندازه‌ رخ دهند، اما با افزایش اندازه نمایشگر، این نمونه‌ها شایع‌تر می‌شوند. اعوجاج کمتر یکی از مزایای نمایشگرهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت است. زیرا مشکلات اعوجاج در مانیتورهای خمیده به حداقل می‌رسد.

یک توضیح ساده برای این موضوع وجود دارد. تفاوت بین اعوجاج مانیتورهای خمیده و تخت به فیزیک پرتاب نور برمی‌گردد. به زبان ساده، صفحه‌های مسطح تصاویر خود را در یک خط مستقیم به سمت بینندگان و از کناره‌های آن‌ها پرتاب می‌کنند. از سوی دیگر، مانیتورهای خمیده از شکل خود بهره می‌برند و همه چیز را به سمت بیننده هدایت می‌کنند و در نتیجه اعوجاج را محدود می‌کنند.

مزیت مانیتورهای خمیده 2
اعوجاج کمتر در مانیتور خمیده


  • مانیتورهای منحنی برای چشمان شما راحت تر هستند

همان فیزیک که اعوجاج صفحه خمیده را محدود می‌کند، استفاده از آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. اساساً، انحنای مانیتورها به چشمان ما اجازه می‌دهد تا همه چیز را به طور همزمان و بدون زحمت ببینند. این در تقابل با صفحه‌های تخت است، که بسته به اندازه، اگر صفحه از میدان دید طبیعی بیننده فراتر رود، ممکن است باعث خستگی چشم شود. توانایی دیدن یک صحنه بدون زحمت چیزی است که به طور طبیعی در زندگی روزمره اتفاق می‌افتد.

با توانایی دیدن کل محتوای صفحه نمایش خمیده، حتی در بزرگ‌ترین اندازه‌های آن، چشمان شما از این حس طبیعی برای راحت ماندن بهره خواهند برد. در مجموع، هنگام مقایسه‌ی مانیتورهای خمیده و تخت، به خاطر داشته باشید که چشمان شما در هنگام مشاهده مانیتور خمیده، راحت‌تر می‌توانند کار خود را انجام دهند.

مزیت مانیتورهای خمیده 3
مانیتورهای منحنی برای چشمان شما راحت هستند


  • مانیتورهای خمیده میدان دید وسیع تری را پوشش می دهند

در مقایسه‌‌ی مانیتورهای خمیده و تخت، معمولاً ویژگی‌های مانیتورهای خمیده باعث ایجاد تجربه فراگیری بیشتر و زاویه دید بهتر می‌شوند. با توجه به اینکه یک مانیتور خمیده نور را از تمام زوایا به سمت چشم بیننده هدایت می‌کند، ایده این است که شما بتوانید بدون زحمت چشمی همه چیز را دریافت کنید. بنابراین، اگر چشمان شما به طور آسان‌تر زاویه دید بزرگتری را پوشش دهند، در نتیجه مانیتورهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت به احساس بزرگتر بودن می‌انجامند. یک مزیت اضافی از زاویه دید بزرگتر این است که به تجربه فراگیری شما نیز کمک می‌کند.

مزیت مانیتورهای خمیده 4
مانیتورهای منحنی میدان دید بزرگتری را ارائه می دهند

  • تذکراتی درباره‌ی مانیتورهای خمیده

هیچ چیز هرگز به طور 100 درصد کامل نیست؛ همیشه ایراداتی وجود دارد. این نکته برای مانیتورهای خمیده نیز صدق می‌کند. البته نقاط ضعف مانیتورهای خمیده بسیار کم است و احتمالاً خریداران را سراغ خرید مانیتورهای تخت نمی‌فرستد.


نصب بر روی دیوار

اول از همه، به دلیل شکل خمیده‌ی خود، مانیتورهای خمیده با مشکل نصب بر روی دیوار مواجه می‌شوند. برخلاف مانیتورهای تخت که به طور معمول به صورت صاف و مستقیم به دیوار نصب می‌شوند، مانیتورهای خمیده نیاز به نصب با نگهدارنده‌ها و موقعیت‌بندی خاصی دارند. که البته این مسئله بیشتر یک مشکل سطحی است و تأثیری بر عملکرد مانیتور ندارد.


تابش نور

به دلیل هندسه‌ی منحنی‌شان، ممکن است مانیتور خمیده در برخی زوایا به تابش نور حساس باشد. در مقایسه با یک مانیتور تخت که نور را به یک زاویه‌ی یکنواخت می‌تاباند، مانیتورهای خمیده نور را به تعداد بی‌شماری زاویه منتشر می‌کنند. با در نظر داشتن این موضوع، هنگام تابش منابع نور از یک زاویه می‌توان به راحتی عمل کرد، اما وقتی با تعداد زیادی زاویه سروکار دارید، این کار ممکن است به شدت دشوار شود. بهترین راه برای کاهش این مشکل، قرار دادن مانیتور در فاصله‌ای دور از منابع نور است و یا خاموش کردن منابع نور.


منبع: viewsonic.com