چین شروع به راه اندازی شبکه‌ای کرده است که آن را پیشرفته‌ترین شبکه اینترنتی جهان می‌نامد و وعده می‌دهد که چندین برابر سریعتر از شبکه‌های فعلی کار کند. طبق گفته سازنده فناوری چینی هواوی، این شبکه با سرعت حدود 1.2 ترابیت (یا 1200 گیگابیت) به اندازه‌ای سریع است که بتواند داده‌های 150 فیلم را در یک ثانیه منتقل کند.

البته این شبکه با این سرعت، چیزی نیست که به زودی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گیرد. با این حال، یک سرویس اینترنت قوی‌تر و سریع‌تر پیامدهای گسترده‌ای برای مشاغل، انتقال سریع اطلاعات، مزایای معاملات سهام و سایر پیامدهای امنیت ملی خواهد داشت.

در یک کنفرانس مطبوعاتی این هفته، هواوی و چاینا موبایل به طور رسمی نسل بعدی شبکه اصلی کشور را با همکاری دانشگاه Tsinghua پکن و Cernet (یک شبکه آموزشی و تحقیقاتی با بودجه دولتی) راه اندازی کردند. شبکه اصلی زیرساخت شبکه‌ای است که ترافیک اینترنت را به مکان‌های جغرافیایی مختلف منتقل می‌کند و می تواند از انتقال داده های عظیم از فناوری‌هایی مانند 5G و وسایل نقلیه الکتریکی پشتیبانی کند.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، شبکه جدید بر روی 1800 مایل کابل فیبر نوری بین پکن و جنوب چین اجرا می‌شود. هنوز جزئیات بیشتری در این موارد در دسترس نیست. این شبکه تابستان امسال شروع به کار کرد و مورد آزمایش قرار گرفت، اما حدود دو سال زودتر از پیش‌بینی‌های کارشناسان راه‌اندازی شد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که قرار است رئیس جمهور آمریکا و چین، پس از ماه‌ها تنش بین این دو ابرقدرت، روز چهارشنبه در سانفرانسیسکو دیدار کنند. رئیس جمهور چین پیش از این گفته بود که توسعه شبکه اصلی کشور را به عنوان یک قدرت سایبری تثبیت خواهد کرد و ترویج فناوری های اصلی اینترنت را تسریع می‌بخشد.

این اولین باری نیست که یک راه اندازی فناوری بزرگ با بازدید از ایالات متحده همزمان می‌شود. هواوی گوشی هوشمند میت 60 پرو خود را که دارای یک تراشه 5G ساخت چین است، تقریباً در زمانی که برخی از دیپلمات‌های آمریکایی در اواخر تابستان از این کشور بازدید می‌کردند، عرضه کرد. پس از تلاش‌های گسترده ایالات متحده برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری تراشه‌های خارجی، دولت ایالات متحده بعداً اعلام کرد که در حال بررسی چگونگی توسعه‌ی فناوری ساخت چنین تراشه‌ای توسط هواوی است.


منبع: cnn.com