از زمان ظهور بازی‌های آنلاین، تقاضا برای کیبورد و موس گیمینگ نیز در حال افزایش است. داشتن یک تجهیزات کامل برای بازی ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسد. با این حال، اگر قصد خرید موس و کیبورد گیمینگ دارید این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا بهتر انتخاب کنید.

8 فاکتور مهمی که باید هنگام انتخاب کیبورد گیمینگ خود در نظر بگیرید

کیبورد گیمینگ، یک وسیله‌ی مهم در تجهیزات گیمینگ شماست که در کیفیت بازی نقش مهمی دارد. کیبوردها با کیفیت‌ها و طراحی‌های مختلفی مانند کیبوردهای سنگین، کیبوردهای مکانیکی، کیبوردهای ممبرین و غیره، در دسترس هستند. اغلب کیبوردهای استاندارد، زیر فشار انگشتان سریع گیمرها عمر طولانی‌ای ندارند. بنابراین، در انتخاب کیبورد گیمینگ ایده‌آل، هشت عامل زیر را باید مد نظر داشته باشید:

1. اندازه‌ی کیبورد

بطور کلی، کیبوردها به صورت تمام اندازه یا Tenkeyless (بدون کیبورد عددی) هستند. اندازه صفحه کلید بستگی به راحتی شما دارد. اگر می خواهید یک صفحه اعداد روی کیبورد خود داشته باشید، به یک کیبورد با اندازه‌ی کامل نیاز دارید. با این حال، کیبورد Tenkeyless کیبورد کوچک‌تری است که برای قرار دادن روی میز کوچک عالی است و به شما این امکان را می‌دهد که موس خود را نزدیک‌تر نگه دارید، زیرا کیبورد Tenkeyless صفحه اعداد ندارد.

2. تکنولوژی کلید

دو تکنولوژی اصلی برای عملکرد کامپیوتر وجود دارد: کلیدهای ممبرین و کلیدهای مکانیکی. گیمرها به دلیل سرعت، مقاومت، پشتیبانی از N-key rollover و کاهش احتمال ghosting، کیبوردهای مکانیکی را به کیبوردهای ممبرین ترجیح می‌دهند. در صفحه‌کلیدهای مکانیکی، نیروی محرک ثابت می‌ماند و دقت در زدن کلید را برای شما آسان‌تر می‌کند. اما در یک کیبورد ممبرین، نیروی محرک متغیر است. بنابراین، آن‌ها از جهاتی بسیار راحت‌تر برای انگشتان هستند. اگر عادت به فشار قوی دادن به کلیدها دارید، می‌توانید از کیبوردهای ممبرین استفاده کنید.

3. کیفیت ساخت

یک گیمر ممکن است از ضربات تکراری و با فشار زیاد، آسیب زیادی به کیبورد بزند. بنابراین، مهم است که تمام اجزای کیبورد از کیفیت بالایی برخوردار باشند. کلیدها معمولاً از جنس پلاستیک PBT یا پلاستیک ABS ساخته می‌شوند. گیمرها کلیدهای PBT را ترجیح می‌دهند چرا که مقاومت بیشتری در برابر حلال‌ها دارند، باعث لغزندگی نمی‌شوند، از نظر فیزیکی قوی‌تر هستند و می‌توانند دماهای تا 150 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. البته برخی از کیبوردهای با کیفیت بالا ممکن است از پلاستیک ABS استفاده کنند، زیرا یک لایه‌ی نازک از پلاستیک دارند که باعث می‌شود نور پس‌زمینه‌ی کیبورد براق، روشن و یکنواخت‌تر باشد.

4. نور پس‌زمینه

البته تمام کیبوردهای گیمینگ نور پس‌زمینه ندارند، اما آن‌هایی که دارند، یا دارای نور پس‌زمینه RGB هستند یا دارای نور پس‌زمینه تک رنگ. نور پس‌زمینه‌ی تک رنگ، کلیدها را به یک رنگ نورانی می‌کند در حالی که نور پس‌زمینه RGB چندین رنگ مختلف دارد.

5. اتصال

کیبوردها یا بی‌سیم هستند یا باسیم. کیبوردهای بی‌سیم از فرکانس‌های رادیویی مانند بلوتوث برای اتصال استفاده می‌کنند در حالی که کیبوردهای باسیم مستقیماً از طریق کابل به کامپیوتر شما وصل می‌شوند. کیبورد بی‌سیم اجازه حرکت آزاد را ممکن می‌سازد، اما نیاز به شارژ مجدد باتری دارد. ممکن است در یک کیبورد بی‌سیم تاخیر ورودی نوری (light input lag) را مشاهده کنید در حالی که در یک کیبورد باسیم چنین مشکلی وجود ندارد. همین امر برای ماوس‌های باسیم و بی‌سیم هم صدق می‌کند.

6. N-Key Rollover

N-key rollover هر ضربه کلید را به صورت دقیق و در ترتیب صحیح ثبت می‌کند، بدون توجه به اینکه چند کلید به طور همزمان فشار داده شده باشد. N-key rollover ممکن است در کیبوردهای مکانیکی وجود داشته باشد، زیرا هر کلید به طور جداگانه تشخیص داده شده و توسط سیستم عامل شناخته می‌شود.

7. ویژگی‌ ضد گوستینگ

اطمینان حاصل کنید که کیبورد گیمینگ شما دارای ویژگی ضد گوستینگ است. گوستینگ زمانی رخ می‌دهد که کامپیوتر به جای کلیدهایی که شما فشرده‌اید، کلیدهای نادرستی را ثبت می‌کند. زمانی که شما از بیش از یک کلید به طور همزمان استفاده می‌کنید، این ممکن است باعث ثبت کلیدهای مجاوری شود که شاید کمی لمس کرده باشید. بنابراین، وجود ویژگی ضد گوستینگ برای یک گیمر ضروری است.

8. قیمت

در نهایت، باید به قیمت کیبورد بر اساس ویژگی‌های آن توجه کنید. طبیعتاً کیبوردهای دارای ویژگی‌های اضافی، گران‌تر از کیبوردهای بدون این ویژگی‌ها هستند. بسته به نیازها و بودجه‌ای که دارید، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام ویژگی‌ها برای شما ضروری هستند.

چیزهایی که باید پیش از خرید یک ماوس بازی در نظر گرفته شود:

تجربه‌ی بازی را با افزودن یک موس گیمینگ به تجهیزات خود، که با سبک بازی شما تناسب دارد، ارتقا بدهید. موارد زیر نکاتی است که می‌توانید قبل از انتخاب موس گیمینگ ایده‌آل در نظر بگیرید:

  1. باسیم یا بی‌سیم
  2. سبک بازی
  3. سبک گرفتن موس در دست (راست دست بودن یا چپ دست بودن و...)
  4. حسگر
  5. نورپردازی و سفارشی‌سازی
  6. تعداد نقاط در اینچ یا همان dpi
  7. وزن


نتیجه‌گیری

سعی کردیم نکاتی را به صورت مختصر و مفید در اختیارتان قرار دهیم، تا بتواند در انتخاب کیبورد و موس گیمینگ کمکتان کند. حالا می‌توانید به صفحه‌ی موس‌ها و کیبورد‌ها در سایت اچ پی کالا سری بزنید و موس و کیبوردی متناسب با نیازتان تهیه کنید. برای راحتی می‌توانید در بخش دسته‌بندی‌ها گزینه‌ی گیمینگ را انتخاب کنید.

8 نکته برای انتخاب موس و کیبورد گیمینگ

8 نکته برای انتخاب موس و کیبورد گیمینگ


منبع: www.tvs-e.in