لنوو (Lenovo) در رویداد Tech World 2023 که در ماه جاری برگزار شد، پیشرفت‌ها و ایده‌های خود را به نمایش گذاشت و مفهوم "هوش مصنوعی برای همه" را معرفی کرد که هدف آن گسترش مزایای هوش مصنوعی در فضاهای تجاری و شخصی است. اما ایده "همزاد هوش مصنوعی" بیشترین توجهات را به خود جلب کرد.

بله، ایده اینکه یک شرکت یک همزاد/دوقلوی هوش مصنوعی از شما در فضای آنلاین ایجاد کند، به طور کلی ترسناک به نظر می‌رسد، اما نگران نباشید، در عمل این امر آنقدر که به نظر می‌رسد ترسناک نیست. ایده کلی این است که یک دستیار هوش مصنوعی وجود داشته باشد که دانش عمیقی درباره شما و شاید شرکتتان دارد و این امر به او امکان می‌دهد تا وظایف هوشمند را به نیابت از شما انجام دهد.

از بسیاری جهات، همزاد هوش مصنوعی شخصی لنوو مانند هر دستیار هوش مصنوعی دیگری کار می‌کند. به گفته‌ی مدیرعامل لنوو، این همزاد هوش مصنوعی با استفاده از داده‌هایی که از دستگاه شخصی کاربر جمع‌آوری می‌کند، نیازهای شما را پیش‌بینی کرده و به صورت فعال و مستقل راهکارهایی ارائه می‌دهد.

این برند این ابزار را به نمایش گذاشت و نشان داد که او در مقایسه با یک دستیار هوش مصنوعی معمولی، چگونه در کمتر از 150 کلمه می‌تواند برنامه‌ای برای سفر به سوئد در یک بازه زمانی خاص تدوین کند. در حالی که دستیار هوش مصنوعی معمولی یک برنامه عمومی ارائه می‌دهد که ممکن است برای هر کسی تولید شود، همزاد هوش مصنوعی شخصی لنوو برنامه‌ای براساس سلیقه‌های شخصی کاربر تولید می‌کند، از جمله ارائه بهترین فرودگاه‌ها برای پرواز، پیشنهاد رستوران‌های خاص و ارائه فعالیت‌های دقیق و جزئی در حین سفر.

این امر ممکن است از نظر حریم خصوصی داده‌ها به نظر نفوذگر باشد، اما مدیر فناوری لنوو، در گفتگو با خبرنگاران در رویداد اعلام کرد که لنوو قصد دارد تا این ابزار را با تمرکز قوی بر حریم خصوصی ارائه دهد، به طوری که هوش مصنوعی فقط از آنچه که شما می‌خواهید آن را یاد بگیرد. با توجه به اینکه روز به روز حوزه‌ی نفوذ و فعالیت هوش مصنوعی بیشتر می‌شوند، همزاد هوش مصنوعی در آنجا است تا به کاربران کمک کند جریان داده‌های شخصی خود را در وب کنترل کنند.

در یک نمونه دیگر، یک راهنما با نمایش این ابزار نشان داد که بر اساس اطلاعاتی که به صورت محلی در دستگاه ذخیره شده‌اند، پاسخ‌هایی ارائه می‌دهد. او درخواست خود را وارد کرد و یک پاسخ تولید شد. سپس نشان داد که فایل حاوی اطلاعات مربوطه در کامپیوتر کجا قرار دارد.

شرکت همچنین بیان کرد که این ابزار قدرتمند برای استفاده آفلاین نیز مناسب است. دمو اصلی در حالت هواپیما انجام شد، در حالی که دمو دوم به اینترنت متصل نبود. طبق توضیحات ارائه شده مدل‌های پایه‌ای که همزاد هوش مصنوعی بر اساس آنها ساخته شده است، به گونه‌ای فشرده شده که می‌تواند بدون ارتباط با cloudکار کند.

لنوو تصور می‌کند که این ابزار تضمین می‌کند که داده‌ها هرگز به ابر عمومی ارسال نمی‌شوند، مگر اینکه شما مجوز دهید. این ابزار با استفاده از پایگاه‌های داده عمومی کار می‌کند، اما از داده‌های کاربران برای آموزش مدل‌های عمومی استفاده نمی‌کند. نفوذ به داده‌های شخصی کاربران برای استفاده عمومی و شرکتی، یک نگرانی مداوم در مورد فضای سریع در حال توسعه هوش مصنوعی بوده است که به این زودی متوقف نمی شود.

تلاش برای ساخت همزاد هوش مصنوعی شخصی هنوز در مرحله توسعه قرار دارد و شرکت هنوز درباره نحوه ارائه این ابزار تصمیمی نگرفته است، اینکه به صورت یک اپلیکیشن باشد یا به شکل دیگری خواهد. در نهایت این موضوع به مشتریان بستگی خواهد داشت.


منبع: digitaltrends.com